Když budete stát na žitavském náměstí před radnicí, tak si všimněte několika kovových „dlaždic“ zasazených do dlažby. Připomínají významná data v historii města: 1238 založení města, 1255 vybudování městských hradeb, 1757 požár po bombardování města… Ano, Žitava je historické město a vidíte to prakticky na každém kroku! Přesto si vás dovolíme upozornit na jednu mladší „památku“, kterou najdete kousek od radničního náměstí.
Moderní architekturu, která by stála za zmínku, v Žitavě bohužel nenajdete. Pár secesních domů může zaujmout fasádou, projevy funkcionalismu (nebo přímo Bauhausu) zde neuvidíte, porevoluční architektura je – slušně řečeno – nezajímavá. A přesto kousek od radničního náměstí najdete rekonstrukci, která vás určitě nenechá v klidu!
Jde o malé sídliště v Grüne a Rosenstrasse, které v letech 2009 a 2010 prošlo rekonstrukcí. Projekt rekonstrukce šesti panelových domů z 80. let 20. století vypracovala architektka Conny Gloger z berlíského studia spark::ling. Nešlo ale pouze o rekonstrukci. Cílem bylo nějakým způsobem zatraktivnit banální socialistické sídliště. A tomu měli napomoci práce berlínského umělce Sergeje Alexandra Dotta (narozen 1959). Sergej Alexander Dott nakonec vytvořil ze žitavské sídliště, kterému se také přezdívá Mandauer Glanz (Mandavský lesk), největší pop artový Gesamtkunstwerk v celém Německu. Žitava krásná, Žitava jiná..

A co tedy v žitavských Grüne a Rosenstrasse uvidíte? Jako první vás ohromí sytá až kýčovitá barevnost fasád! Od žlutých, přes zelené až po sytě fialové. Na fasádách jsou pak umístěny (pravděpodobně betonové) sochy andělů, kozorožců, býků a dalších postav. Některé sochy jsou na fasády instalovány tak, že po ní chodí. Z běžného pohledu tedy nejsou vzpřímené, ale postavy pobíhají po fasádě a jsou tak rovnoběžně se zemí. Asi nemusíme zdůrazňovat, že místy je to surrealistický až hororový pohled! Nad každý vchod Sergej Dott navrhl originální stříšku opět ozdobenou sochami. Dva protější domy v Grüne Strasse jsou propojeny ocelovou šroubovicí DNA a stropy průchodů v domech zdobí zlaté lístky… Takže celkově opravdu spíš surrealistické než pop artové dílko.

Sergej Alexander Dott a studio spark::ling spolupracovali ještě na rekonstrukci domu v berlínské čtvrti Treptow. Tam pro fasádu navrhli obří květiny. Tato realizace je oproti naší žitavské méně „divoká“ a přeci jen veselejší. Projekt rekonstrukce byl nakonec úspěšný. Obchodně. Přestože se Žitava od 90. letech potýkala s velkým úbytkem obyvatel a dodnes vidíte ve městě prázdné domy, tak většina bytů v Mandauer Glanz je pronajatá. Takže obchodní úspěch, architektonicky a umělecky posuďte sami!
Ale náš blog je hlavně o bydlení v Žitavě. Takže jak je to s bydlením v Mandauer Glanz? K pronájmu jsou byty od 1+1 až po 3+1. Největší třípokojové byty mají 60 metrů čtverečních, jednopokojové jsou poloviční. Každý byt má sklepní kóji. A ceny? Za třípokojový byt se platí pronájem 361 Euro, za dvoupokojový 299 a 1+1 vás vyjde na 222 Euro. K třípokojovému bytu si můžete pronajmout balkon za 9,95 Euro měsíčně. Ceny jsou včetně nákladů na vytápění a údržbu, ale nezahrnují spotřebu elektřiny a vody.
Tak co? Líbí se vám žitavský pop-art-viertel? A chtěli byste tu bydlet? Objednávejte zde… 😉 Žitava krásná, Žitava jiná..