Vratné lahve jako impulz? Mezi Německem a Rakouskem kvete zálohový (nebo i depozitní) turismus, po tom co záloha za opakovaně použitelné lahve v Rakousku vzrostla z devíti na 20 centů. Zatímco v Německu zůstává záloha nadále na původních osmi centech. Trochu se to rozkřiklo no a momentálně podstatná část zákazníků sice nakupí nápoje v Německu no tyto láhve vracejí v Rakousku. Od začátku února je výnos z jedné bedny s 20 prázdnými vratnými lahvemi v Rakousku o 3,90 eura více než v Německu a to se vyplatí 🙂
Jako první se s tímto postřehem ozvaly pivovary. Pivovarníci si stěžují na zneužívání systému, když lidé vozí lahve ve velkém množství, aby profitovali z rozdílu v záloze. Některé obchody tuto praxi odmítají, ale problém přetrvává. Rakouský svaz pivovarů se obává, že trend poroste.
Poč? Rakušané zvýšili zálohy, aby motivovali k vracení lahví a snížili množství odpadu. V Německu se také diskutuje o navýšení záloh, ale němečtí pivovarníci se obávají, že by to mohlo být vnímáno jako zdražení – nejspíš i proto zatím zůstala výše záloh na původní úrovni (8 centů).
Netýká se to pouze lahví, rovněž záloha na přepravky s pivem je v Rakousku již delší dobu dvakrát vyšší než v Německu a činí tři eura. Tato situace má i další aspekt, v Německu začínají růst obavy z nedostatku lahví.. Hrozí i další výdaje v podobě investic do přestaveb strojů kterí automaticky odebírají vratné lahve..
Palivová turistika má tedy na německo-rakouské hranici svého brášku – zálohovou turistiku.
Použité zdroje: ard.de