Německý vodíkový plynovod o délce 500 kilometrů bude ve vodíkové síti fungovat už letos. Prvních 525 kilometrů německé vodíkové sítě má být hotovo do konce roku 2025. Z toho 507 kilometrů vznikne přeměnou stávajících plynovodů, zbývající část bude nově postavena. Síť propojí klíčové průmyslové lokality, přístavy a výrobní závody.
Do roku 2032 má vodíková páteř dosáhnout délky 9 040 kilometrů, přičemž náklady ve výši 19 miliard eur ponesou soukromé firmy se státní podporou. Hlavní trasa povede z Baltského moře do Saska-Anhaltska.
Klíčové úseky vodíkové sítě v Německu
Zmiňovaný nejdelší přestavěný úsek ve vodíkové síti o délce zhruba 400 km povede z Lubminu u Baltského moře do Bobbau v Sasku-Anhaltsku. V Sasku-Anhaltsku bude navíc přestavěn 25 km dlouhý plynovod mezi Bad Lauchstädt a Leuna-Süd.
Na západě vznikne 50 km dlouhý úsek mezi Lingenem a Legdenem a nové 10 km potrubí pro připojení vodíkového úložiště (2027). Energetická firma RWE v Lingenu spustí letos elektrolyzér pro výrobu vodíku o výkonu 100MW.
Vodík má nahradit fosilní paliva v průmyslu a vyrábět elektřinu v plynových elektrárnách, když nesvítí slunce nebo nefouká vítr, čímž přispěje ke snížení emisí CO₂. A co myslíte vy, ukládat přebytky elektřiny do vodíku nebo je spalovat na fénech? 1 🙂
Použité zdroje: welt.de
- Obří fény mají spalovat přebytky elektřiny ↩︎