Městské služby Flensburg objednávají první velkou tepelnou čerpadlovou jednotku, jen několik dní poté, co byla stejná technologie Johnson Controls instalovaná v nedalekém dánském městě Esbjerg. Kousek za severní německou hranicí totiž uvedli do provozu jedno z největších tepelných čerpadel mořské vody na světě. Šlesvicko-Holštýnský Flensburg neotálel, hned jak viděl dánský systém v provozu podepsal kontrakt za 70 milionů eur. Technologii dodá irská společnost Johnson.
Za tyto peníze dostane flensburská teplárna tepelné čerpadlo (GWP) o celkovém tepelném výkon 60 megawattů. Díky tomu město dosáhne 100% CO2 neutrální zásobování teplem svého cíle o 10 let dříve, než stanovuje klimatický zákon.
Pokud vše proběhne podle plánu, zahájení výstavby tepelné čerpadlové jednotky proběhne ve druhém čtvrtletí 2025, přičemž se začne hlubokým zakládáním na několika stovkách pilotů. To je nezbytné, protože stavební půda přímo u Flensburského fjordu není dostatečně stabilní pro tak velké zařízení. Každý z modulů GWP má délku přibližně 13 metrů, výšku přibližně 11 metrů a šířku přibližně 8 metrů.
Doručení tří identických modulů tepelných čerpadel je plánováno na říjen 2026. Pokud vše půjde podle plánu, tepelné čerpadlo bude uvedeno do provozu v srpnu 2027, kdy začne dodávat i první zelené dálkové teplo z Flensburského fjordu.
Ve Flensburgu bude teplo získáváno z vody Flensburského fjordu a elektřiny z obnovitelných zdrojů v několika fázích. K ohřátí dálkového tepla z 60 na 95 °C je zapotřebí elektrický výkon přibližně 21 megawattů.
Elektřina pochází z obnovitelných zdrojů, takže výroba tepla je zcela CO₂ neutrální. Pro tento účel musí být nově instalována čerpadla na mořskou vodu, která musí čerpat více než 10 000 tun vody z fjordu za hodinu. Pionýrské projekty, jako je tento ve Flensburgujsou i v Německu jedinečné.
Použité zdroje: stadtwerke-flensburg.de