O víkendu se v Německu otevírají první vánoční trhy. Je jich opravdu hodně, některé jsou známější, některé méně, ale všechny jsou v Německu hodně populární. A stále oblíbenější jsou také mezi Čechy, kterých jezdí rok od roku víc. A Čechy nepotkáte jen mezi návštěvníky, ale také mezi prodejci.
Napadlo vás někdy, kde se vzala tradice vánočních trhů a jak dlouho vlastně trvá? Vánoční trhy nejsou nápadem trhovců, aby z nás „vytáhli“ víc peněz. Jejich tradice je dlouhá, hodně dlouhá! Někteří z vás si možná všimli, že letošní ročník slavného drážďanského Štrýclmarktu (Striezelmarkt) má na začátku číslovku 585. Ano, ten první se konal jíž v roce 1434! A přesto se nejedná o nejstarší vánoční trh v Německu. Ten musíte hledat jen kousek od českých hranic.
Kolébka všech vánočních trhů
Úplně první vánoční trh na území Německa se konal v Lužici, přesně v Budyšíně. Bylo to již v roce 1384 a letos se tak můžeme těšit na 636. ročník! Pro Čechy je budyšínský vánoční trh zajímavý nejenom tím, že se nachází blízko hranic, ale také proto, že na jeho počátku stál český král Václav IV. Celá Lužice tehdy náležela k zemím Koruny české a král Václav v roce 1384 udělil místním řezníkům právo masného trhu, a to ode dne svatého Michala až do Vánoc. Tím byla položena tradice nejstarších vánočních trhů v Německu, které se na počest českého krále Václava dodnes jmenují Václavský trh, Wenzelsmarkt.

Letošní Wenzelsmarkt byl zahájen 29. listopadu a potrvá až do 22. prosince. Wenzelsmarkt láká nejen svou dlouhou historií, ale také malebností. Určitě je to příjemnější vánoční trh, než masové drážďanské trhy. A sympatické je, že otevírací dobu nebo program si můžete prostudovat také v češtině!
Pohádkově krásný Zhořelec
Město Zhořelec překypuje renesančními památkami, patří k nejzachovalejším německým městům a ať jej navštívíte v létě nebo v zimě, vždy si budete chtít vyfotit věž zhořelecké radnice s orlojem, sousední renesanční palác, ve kterém sídlí Schlesisches Museum, nebo interiér některého halového domu. To město je prostě kouzelné, takže logicky také vánoční trhy, které se zde jmenují Schlesisches Kristkindelmarkt, patří k těm nejkrásnějším. Ještě před deseti patnácti lety byly zhořelecké vánoční trhy relativně malé a klidné. Dnes na ně jezdí stále více lidí a zvláště o víkendu bývá celý prostor náměstí beznadějně plný. Škoda 🙁

Pokud vyrazíte do Zhořelce, určitě se zastavte ve Weihnachtshausu, dvoupatrovém obchodě s vánočními ozdobami, ve Fleischerstraße. Seženete zde všechny typické vánoční ozdoby z celého Saska, od krušnohorských louskáčků až po Ochranovské hvězdy, dřevěné, skleněné, tradiční i moderní. Jen pozor, není to levná záležitost a když se necháte unést – což není problém – tak vás to může stát pár tisíc korun 🙂

Všude dobře, doma nejlíp
Žijeme v Žitavě, takže… Žitava! Žitavský vánoční trh letos zahájí v sobotu 7. prosince a potrvá do neděle 15. prosince. Většinu z nás asi budou zajímat stánky s bratwursty, punčem, štolou nebo svařeným vínem, ale Žitava nabídne také bohatý kulturní program a hned na začátku oblíbený Zittauer Lichterfest. Celý program Žitavského vánoční trhu, jak se adventní akce oficiálně jmenuje, si můžete prohlédnout v češtině a my k němu přidáme pár praktických rad.
Placené parkování doporučujeme v parkovacím domě v Pfarrstraße, pár míst by mohlo být u městských lázní nebo na parkovišti v Breitestraße. Bezplatná parkoviště můžete využít třeba na Ottokarplatz nebo u nádraží. (Ostatně o parkování v Žitavě jsme napsali článek.) Ale vydáte-li se do Žitavy o víkendu, je pravděpodobné, že parkoviště budou plná a budete muset zastavit kousek dál od centra – co zkusit vlak? Jede přibližně 40 minut a stánek se svařákem může být váš! 😀 Placené toalety hledejte v přízemí radnice, nebo za radnicí na Rathausplatz budou mobilní. Přebalovací pult najdete opět na radnici a v prodejně dm v Bautznertraße, kde je také malý Stillecke, tedy místo ke kojení. Bankomat najdete třeba ve Sparkasse ve Frauenstraße nebo přímo na náměstí ve Volksbank.
Pro nás mají žitavské Vánoční trhy svůj půvab – nejsou nijak velké, nejedná se o masovou záležitost jako třeba v Drážďanech, je to spíš takové sousedské setkání a hlavně jsou naše, domácí a můžeme na ně zajít klidně odpoledne po práci 😉
Kde se rodí hvězdy
V předvánočním čase bychom vás rádi upozornili na další kouzelné místo s bohatou a zajímavou historií. Najděte si půlden a zajeďte do Herrnhutu, malého městečka pár kilometrů severně od Žitavy. Nejlépe se tam dostanete po silnici č. 178, která spojuje Žitavu a Löbau. Herrnhut, česky Ochranov, založili moravští exulanti, pokračovatelé Jednoty bratrské, v roce 1722. Význam tohoto malého městečka a jeho světový věhlas lze těžko popsat na pár řádcích a možná se tomu budeme věnovat v některém dalším článku. Ale Ochranovská hvězda, Herrnhuter Stern, je symbolem Vánoc prakticky pro celé Německo a vy jste ji určitě také viděli. Typickými barvami jsou bílá, žlutá a červená a tu hvězdu s osmnácti (správně by mělo být sedmnácti) hroty potkáte opravdu na každém rohu.
V Ochranově navštívte zdejší manufukturu, která hvězdy vyrábí. Uvidíte ukázku tradiční ruční výroby – pozor nesmí se fotit! – malou muzejní expozici a samozřejmě si můžete Ochranovskou hvězdu koupit. Od malé 10 centimetrové až po velkou venkovní s průměrem 130 centimetrů. Bezplatné parkoviště je přímo naproti manufaktuře, jejíž návštěva je také zdarma.
Návštěvy vánočních trhů se v poslední době staly novou tradicí, možná módní záležitostí. Cestovní kanceláře vás zavezou do Norimberku, Mnichova, Drážďan a z původní sváteční atmosféry se stává masová turistika. Také proto nám je sympatický malý Žitavský vánoční trh, kde nejste unášeni davem a stále můžete prožít klidnější čas. Takže, uvidíme se v Žitavě? 😉