Kousek od Žitavy bydlí Hernnhutská hvězda (nikoli Herrnhutská!). Na cestě ze Žitavy do městečka Lobava (Löbau) leží obec známá svou historickou a duchovní tradicí. Ta sahá až do počátku 18. století. Technicky vzato ona historie se píše už od roku 1457 (do roku 1620). Po století ticha pokračuje právě založením obce Herrnhut, zvané též Ochranov.
Tu v roce 1722 založili náboženští uprchlíci z Moravy. Městečko se rychle stalo duchovním centrem Jednoty bratrské, náboženské komunity s kořeny v české reformaci. I dnes zde rezonuje jedinečná duchovní atmosféra, která odráží historický odkaz, jenž sahá až k významným osobnostem jako byl Jan Amos Komenský.

Hernnhutská hvězda: Symbol víry a tradice
Jedním z nejvýznamnějších symbolů, které se v Herrnhutu zrodily, je právě vánoční hvězda, která dnes zdobí domácnosti po celém světě. Tato hvězda, často označovaná jako ochranovská nebo moravská, byla poprvé vyrobena v roce 1821 jako součást oslavy padesátého výročí Chlapeckého ústavu Jednoty bratrské v nedaleké obci Niesky. Hvězda, která byla původně nasvícena olejovou lampičkou, měla na začátku těžko uvěřitelných 110 ostnů.
Hvězda jako pomůcka ve výuce matematiky a geometrie
Zajímavé je, že hernnhutská hvězda se postupně začala používat také ve výuce matematiky a geometrie. Děti z Herrnhutu, které byly posílány do internátních škol, se učily vyrábět hvězdy z papíru, které posílaly svým rodičům do misijních stanic po celém světě. Tak se hvězdy dostaly až do Jižní Afriky či Ameriky, kde se staly nejen vánočním symbolem, ale i krásným dárkem.

Od počátku 20. století se v Herrnhutu vyrábí ve velkém. Dnes nejrozšířenější jsou hvězdy s 25 hroty, v barevné škále od bílé, přes žlutou po červenou. V roce 2011 byla postavena zcela nová výrobna včetně showroomu (úvodní a poslední obrázek).
Odkazy a kredit
Web Hernhuter Sterne (umí i češtinu)
Wikipedia