Tradice, vánoční strom republiky, náměstí a Liška Bystrouška

Více či méně zdobený vánoční strom nechybí co rok na prakticky žádném náměstí Moravy a Česka. Jak ale tato tradice vznikla? V počátcích to nebyla v podstatě ani tak oslava Vánoc jako.. ale pěkně popořádku. Tři přátelé na procházce v lese u Svitav nalezli ani ne dvoletou dívenku. Neztratila se u táborové hry na schovávanou ani na houbách s babičkou. Toho dne bylo 22. prosince, byla promrzlá na kost a šoupla ji tam nejspíš maminka. Psal se rok 1919, byl to zhruba rok ododne, co byl spuštěn dlouho i dobře připravovaný projekt jménem Československo a panoval všudepřítomný nedostatek.

Jedním ze tři pánů nebyl nikdo jiný, než životem rovněž těžce zkoušený publicista a básník Rudolf Těsnohlídek (pseudonym Arnošt Bellis). Ten byl z důvodů profese svého tatínka odmala šikanován a než dosáhl dopělosti umřela mu máma, která se k mladému Rudolfovi, asi jako jediná, chovala láskyplně. Pak to už šlo docela rychle. Jeho první maželka se smrtelně zranila už na svatební cestě. Jak je dodnes dobrým zvykem, objevili se různí jasnovidci, kteří věděli víc než osud sám a obviňovali z oné tragické události jeho, coby jejího manžela.

Na druhou stranu faktem je, že anarchista S. K. Neumann spoznal pravou anarchii až díky tomuto rozpolcenému melancholikovi, po tom co se vrací z Prahy na Moravu, do Bílovic nad Svitavou. Kde pomezi mírnou anarchii a chozením do lesa napsal i svá stěžejní díla.

Vánoční strom republiky

Poprvé byl (díky oné události z lesa) vánoční strom republiky vztyčen 13. prosince 1924 na brněnském náměstí Svobody jako poutač charitatvní sbírky. Tato tradice se postupně rozšířila i do dalších moravských a českých měst. Díky tomu tomu byl 8. prosince 1929 v Brně-Žabovřescích otevřen první dětský domov Dagmar pro opuštěné děti. Ta promrzlá dívenka se jmenovala Liduška.

Vánoční strom republiky Brno
První vánoční strom republiky v Brně

Zdroj: Wikipedia
Kredit: DenikN.cz, Epocha+

sdílet příspěvek ⇡ na ⇣

Poslat příteli