Upgrade jménem Hunter. Superpočítač Hunter aktuálně nabíhá do ostrého provozu v centru HLRS Stuttgartu. Spočítá jak zlepšit efektivitu větrného parku nebo proudění krve, pro lepší pochopení toho, proč někteří pacienti dostanou mrtvici a jiní ne. Výkonné počítače mohou odpovědět na tyto a mnohé další otázky, stejně tak nový superpočítač Hunter ze Stuttgartu. Co se Německa týče, jsou momentálně pouze dva další počítače (ve výzkumném centru Jülich), které mají vyšší výkon.
Co dokáže superpočítač Hunter spočítat?
Nový počítač za 15 milionů eur (367 milionů Kč) umožňuje výpočty, které dosud nebyly možné, například: pevnost nových materiálů pro letecký průmysl, jak se šíří pandemie, jak jsou vytíženy jednotky intenzivní péče.. Nebo jak se mění povětrnostní podmínky či klima jako takové. Rovněž zvládne vysoce moderní aplikace pro simulaci, umělou inteligenci (AI) nebo analýzu dat.
Výpočetní výkon milionu smartphonů. Hunter není jen rychlý, ve srovnání s předchůdcem spotřebovává pouze 1/5 energie, díky využití energeticky úspornějších GPU. Pro obsluhu superpočítače HPE Cray EX4000 (zkráceně Hunter) stačí notebook s přístupovým kódem.
Výzkumné středisko HLRS u stuttgartské univerzity poskytuje data i zhruba 70 průmyslovým partnerům. Firmy, které si nemohou dovolit vlastní superpočítač, nebo pro ně nejsou ekonomicky výhodné, mohou systémy využívat i pro komerční účely.
Další superpočítač Herder je již objednán
Hunter je pouze mezikrok. Nástupce byl na univerzitě ve Stuttgartu již objednán. Opět dostal jméno začínající písmenem H. Superpočítač Herder bude dokončen za dva roky a bude deset až patnáctkrát rychlejší než Hunter.
Výkon
Upgrade zvýší výkon výzkumného střediska Stuttgrat na 39 PFLOPS (petaFLOP je 39 x 1015 operací s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu aneb 39 x 1 bilion operací za sekundu), což je 50 % nárůst oproti 26 petaFLOPS, které dosahoval jeho předchůdce Hawk. Nejvýkonnější počítače v Evropě (i spolufinancované EU) běží momentálně v Itálii, jedná se o HPC6 (HPE Cray EX235a) s výkonem od 470 PFLOPS a výkonem podobný i ve Finsku.
Zajímavé je srovnání s českým superpočítačem Karolína, který postavilo Národní počítačové centrum IT4Innovations v Ostravě. Karolína má o zhruba polovinu nižší výkon (15,7 petaFLOPS), byla ale o 40 milionů korun dražší. A co tyhle monstra mimo elektřinu pohání? Nejrychlejší superpočítače obvykle používají operační systémy založené na Linuxu..
Použité zdroje: hlrs.de, smartmania.cz