Někteří představitelé EU údajně diskutují o tom, že znovu pustí do Evropy ruský plyn – v nabídce coby „gesto dobré vůle“ vůči Rusku. Cílem nabídky je dostat Moskvu k vyjednávacímu stolu, kde by se začalo jednat o ukončení války na Ukrajině, uvedl včera list The Financial Times.
Zatímco zastánci znovuotevření ruských plynovodů do Evropy, včetně některých německých a maďarských představitelů, tvrdili, že by to snížilo vysoké ceny plynu v Evropě a povzbudilo Moskvu k jednání o ukončení války na Ukrajině, zástupci dalších členských států EU (zejména z východní Evropy), vyjádřili „rozhořčení“, napsali ve FT.
Další země, která se svého času stavěla vůči úplnému energetickému embargu, byla například Itálie, kde se vedla diskuse o tom, zda by energetická spolupráce s Ruskem, pokud by došlo k mírové dohodě, nemohla být znovu obnovena.
„Je to šílenství“, řekl jeden nejmenovaný představitel EU pro FT. „Jak hloupí bychom mohli být, když o tom vůbec uvažovali jako o možnosti?“
Koncem roku 2024, po uzavření hlavních plynovodů včetně Nord Stream 1 a Yamal-Europe, dodávalo Rusko do Evropy ročně zhruba 25 miliard metrů krychlových plynu, těsně před válkou to bylo zhruba 150 miliard metrů krychlových.
Otázka je jak chce EU v případě nového kontraktu vymáhat po Rusku avizovaní válečné škody..