Německo je největší soused Česka a snad každý český řidič tam alespoň jednou zajel. Oba státy jsou v Evropské unii a přesto se pravidla silničního provozu trochu liší. Nejde jen o parkovací hodiny, o kterých jsme psali zde, nebo o hojně užívanou přednost zprava. Navíc od 1. ledna 2020 čekají na řidiče v Německu další změny! Pár si jich představíme, aby vás nepřekvapily a hlavně nestály peníze.
Všechny změny pocházejí z dílny spolkového ministerstva dopravy. Asi nejznámější změna se týká finanční podpory elektromobility. Kdybychom byli Němci a pořizovali si elektromobil, stát by nám na něj přispěl až 6 000 eur. V Česku se o této podpoře elektromobility ví, hodně se diskutuje, haní nebo chválí, ale české řidiče to může nechat chladnými 🙂 Ale chladnými nás nenechá postupné zdražování pohonných hmot, které je způsobené novou daní z CO2. V praxi to znamená, že cena nafty se od příštího roku zvedne asi o tři centy a do roku 2026 by měla vzrůst o přibližně 15 centrů za litr nafty nebo benzínu.
Záchranná ulička
Záchrannou uličku (Rettungsgasse) se v Česku učíme používat. V Německu se neučte, dodržujte ji! Když dnes blokujete záchrannou uličku, zaplatíte 200 euro. V novém roce ale navíc dostanete zákaz řízení auta na jeden měsíc (!) a když svým blokováním někoho ohrozíte, vyšplhá se pokuta až na 280 euro.

Boční odstup při předjíždění
Častý nešvar některých řidičů: pravým zrcátkem “olíznout” předjížděného cyklistu 🙁 Tak budete-li předjíždět cyklistu nebo motorkáře v německém městě, musíte mít od něho boční odstup minimálně 1,5 metru, budete-li předjíždět mimo město, tak dokonce 2 metry. Časem se možná setkáte s dopravní značkou, která předjíždění cyklistů a motorkářů úplně zakáže!
Další změny se týkají také cyklistů. Na vybraných křižovatkách budou moci odbočovat vpravo díky stálé zelené šipce (možná znáte ze Žitavy pro osobní auta) a také získají vyhrazená místa pro parkování a nakládku/vykládku nákladních jízdních kol.
V Německu bylo dosud možné zaparkovat až na tři minuty na pásu pro cyklisty. Od ledna se to striktně zakazuje a případné zastavení na cyklopruhu bude zřejmě posuzováno jako špatné parkování. Ze Žitavy možná znáte takové zvláštní cyklopruhy – pás u pravého okraje vozovky oddělený přerušovanou čárou. Tyto cyklopruhy bývají po obou stranách ulice a nepříjemně ji zužují. Na takový cyklopruh můžete vjet a určitě na něj vjeďte, pokud proti pojede auto – jinak se tam nevejdete 🙂 Žádná pokuta vám za to nehrozí. Ale nesmíte ohrozit cyklistu!
Ekomobilita
Německo kromě nákupu elektromobilů podporuje i další formy osobní dopravy, řekněme ekologičtější formy dopravy. Města mohou například vyhradit některé jízdní pruhy pro automobily, kde jedou minimálně tři osoby.

Nebo mohou vyčlenit parkovací místa pro sdílená auta. Ale taková auta budou muset být registrována, označena speciální kartičkou a logicky to využijí hlavně profesionální carsharingové firmy.

Záhada na konec
Od nového roku bude v Německu zakázáno používat technická zařízení na zjišťování radarů. Paradoxní je, že někteří za toto technické zařízení označují i běžný mobil, respektive navigaci, která upozorňuje na radary. Sami Němci v tom nemají jasno a čekají na nějakého obětního beránka, který se bude soudit a soud pak v rozsudku stanoví, zda navigace s upozorněním na radary je nebo není zakázané technické zařízení.
Těch změn je víc, ale jako běžný řidič se s nimi zřejmě potkáte výjimečně. Tak ať se vám dobře řídí 😉
Dodatek z 28. 12. 2019: Objevili jsme další článek o pokutách. (Mají tady na to dokonce speciální katalog: Bußgeldkatalog a najdete ho také na webu.) Podle tohoto článku je pokuta za nedodržení záchranné uličky dokonce 320 euro! A špatné parkování vás může vyjít až na 100 euro, místo stávajících 20 – 35 euro. A špatné parkování je třeba na cyklopruhu, nebo v tzv. druhé řadě u podélného parkování na ulici. Takže razantní zdražení a radši se pořádně rozhlédněte, než odejdete od zaparkovaného auta.
A Němcům samozřejmě hrozí ještě ztráta bodů v bodovém systému. Říkají tady tomu třeba „zwei Punkten in Flensburg senden„. Pořád nám vrtalo hlavou proč Flensburg!? Město u dánských hranic… Už jsme to zjistili! Je tam registr, jakýsi centrální úřad, který Němcům eviduje nasbírané body 😉
Zdroj: https://www.mobile.de/magazin/artikel/das-aendert-sich-2020-fue-autofahrer-19240
Odkazy
Úvodní obrázek: Fahrradportal
1 komentář u „Řidiči, pozor na změny v roce 2020!“