Na mnoha místech v Německu můžete parkovat zdarma, ale často jen s modrými parkovacími hodinami. Vypadá to jako banalita, ale použití a nastavení má svá pravidla. A když je nedodržíte, bude vás to stát minimálně 10 euro. Tak se podívejme, jak na to!
Typy parkovacích hodin
Jezdíte-li častěji do Žitavy, určitě si pořiďte parkovací hodiny, tzv. Parkscheibe! Seženete je třeba na benzínce za euro dvě. Možná vám to přijde hloupé, ale je důležité zdůraznit, že v Německu můžete používat jen modré parkovací hodiny, dělené po půlhodinách a s bílou šipkou. V Rakousku jsou totiž dělené po patnácti minutách a třeba v Dánsku se používají parkovací hodiny průhledné. Zákon to stanoví jasně: modrý obdélník o velikosti 15 × 11 centimetrů a konkrétní typ písma! Parkovací hodiny jsou totiž v Německu na stejné úrovni jako dopravní značka a proto si dejte pozor i na zdánlivé maličkosti. Vypadá to jako banalita, ale pokud není němčina vaším druhým rodným jazykem, abyste to „okecali“, raději si pořiďte ty německé 🙂

Jestli jste technologičtí fandové nebo si nechcete „hyzdit“ auto papírovými nebo plastovými hodinami, můžete si pořídit elektronické. Jejich používání je povoleno už od roku 2005. Výhodou je, že se nastavují automaticky, po 20 sekundách stání. Nevýhodou bude asi cena. A také dbejte na to, aby formát hodin byl 24 hodinový a na čelní straně hodin nebyl žádný, třeba reklamní nápis! I takové drobnosti jsou stanoveny zákonem.

A skutečně velký pozor si dejte na růžové hodiny, které můžete v některých obchodech dostat jako pozornost. Jsou krásné a ještě s úžasně „vtipným“ nápisem „Bin shoppen“ nebo „Bin kurz shoppen“. To je sice fajn, ale pro Ordnungsamt, tedy obdobu městské policie, to znamená jediné: hodiny nemáte a bude vás to stát minimálně 10 euro. Růžové hodiny můžete použít leda jako škrabku na led 🙁 Stejně jako vás nezachrání ručně napsaný lísteček s hodinou příjezdu nebo zprávou, že hned přijdete nebo že jste zásobování. Tohle můžete zkoušet leda v Liberci v Moskevské…

Kde hodiny používat a jak je nastavit?
Parkovací hodiny musíte použít všude tam, kde je značka parkování doplněná o dodatkovou tabulku se symbolem parkovacích hodin. Možná vás překvapí, že povinnost použít parkovací hodiny platí také na některých parkovištích u supermarketů. A to i v Žitavě! Obchodníci se tím brání, aby se z jejich parkoviště nestalo parkoviště třeba pro zaměstnance vedlejší firmy. Takže pozor na značky 😉 A logicky, pokud je na značce časový údaj, třeba 2 Std., tak tam s parkovacími hodinami můžete stát maximálně 2 hodiny.
Také nastavení má svá pravidla. Na hodinách vždy nastavte dobu příjezdu zaokrouhlenou na půlhodinu nahoru! Když tedy přijedete v 9:13, nastavte na hodinách 9:30. A od 9:30 se vám počítá čas určený značkou k bezplatnému parkování. Když přijedete třeba v 15:33, nastavíte si hodiny na 16 a od 16 hodin se počítá doba parkování.
Zajímavé je, že když místní nařízení stanovují velikost, rozměr a dokonce typ písma parkovacích hodin, tak není upraveno umístění. Parkovací hodiny s nastaveným časem příjezdu ale musí být vždy viditelné! Kontrola by je tedy neměla hledat, ale měla by je vidět na první pohled. Hodiny na zadní sedačce asi neukecáte 😀 Ideální je prostě na přístrojovou desku u řidiče, maximálně spolujezdce.

Nedoporučujeme ani fígle s přetáčením hodin. Je vysloveně zakázáno, abyste po nastavení hodin šli na nákup, s nákupem se vrátili do auta a při té příležitosti si na hodinách nastavili nový čas příjezd a znovu vyrazili na nákupy.
Pokuty
Několikrát jsme už zmínili pokutu 10 euro, když nebudete mít žádné parkovací hodiny. To je samozřejmě minimální pokuta, protože se může zvýšit až na 30 euro podle toho, jak dlouho na místě parkujete. Když přetáhnete dobu na parkování, bude vás to stát od 10 do 30 euro. Když budete parkovat tak, že byste mohli blokovat hasiče, sanitky, policii, tak vás to bude stát 70 euro. Takže až budete odcházet od zaparkovaného auta, raději si hodiny ještě jednou zkontrolujte, zda jsou správně nastavené a jsou opravdu vidět.

Motorky
Německý zákon je v tomto směru striktní. Povinnost používat parkovací hodiny se vztahuje také motocykly! Dokonce lze objednat speciální zamykací hodiny na přední kolo motocyklu! Jestli se vydáte cestou vlastní výroby, tak dbejte na dodržení barvy, písma a velikosti hodin 😉

V Žitavě je pár míst, která Ordnungsamt s chutí kontroluje. Třeba parkování ve Frauenstraße u Sparkasse, pak to jsou třeba ulice Innere Oybinner Straße a další v centru, ale také parkoviště u Aldi.
Už jsme vám radili, jak zaparkovat v Žitavě jako místní. A s parkovacími hodinami už budete parkovat jako polobozi! 😀
PS: Od 1. ledna 2020 si Německo připravilo pár zajímavých změn v silniční dopravě. Něco je opravdu překvapivé (a drahé), tak až nám náhodou z ruky vypadne vanilkový rohlíček, zkusíme napsat pár poznámek 😉
Díky za vysvětlení „systému“, dnes nás to překvapilo na Rujáně v REWE. Ptal jsem se pak, kde mám parkovací hodiny sehnat, když žádné nemám, a dali mi je na pokladně.
Rozdíl na cedulích je také nepatrný:
parkscheibe = parkovací kotouč (hodiny)
parkschein = parkovací lístek
Napsal jsem jim stížnost, čekám jak odpoví:
Jsme na dovolené, dnes jsme zaparkovali a nakupovali v REWE v Bergen auf Rügen.
Jaké bylo naše překvapení, když jsme po asi hodině nákupování uviděli za sklem pokutu 25 € za neumístění parkovacích hodin.
Je nám líto, jak se chováte k zahraničním návštěvníkům, kteří jsou zde poprvé a nemají tušení o vašem parkovacím systému, jdou nakupovat a vnímají pouze ceduli parkování max 120 minut.
Nakupovalo se nám u vás dobře, ale raději už u vás nakupovat nebudeme a vybereme si jiný řetězec, který se ke svým zákazníkům chová lépe.
Elektronické parkovací hodiny schválene pro Německo zde:
https://www.amazon.de/dp/B00PKJUI5S/ref=pe_27091401_487024491_TE_item
Dostal jsem lístek za sterac s pokutou za to parkování u Aldi.Byli jsme tam samozřejmě na nákupu.Kdyz to nezaplatim, tak to někdo předá polici německé a ta policii české?Nestacilo by jim poslat účet za nakup? Nebo proste už mám smůlu a musim to zaplatit?
Protože se kdysi prodávaly papírové hodiny stejně modré jako na obrázku, které měly na zadní straně hodinový strojek na baterii. Takže věnujte půlhodinovému nastavení velkou pozornost, ledabylost se nevyplácí! Obvykle se v BRD tolerovalo, že řidič nemaje hodiny napsal na papírek: Ankunftszeit HH:MM. Jenže jsme v bývalém DDR, že? Proti přetažení hodin za účelem dalšího stání se vyplatí si předtím zkontrolovat všechny 4 pneumatiky, zda nejsou na nich značky křídou.