Jizerské hory jsou krásné. Ale v posledních letech jakoby už nepatřily obyčejným výletníkům, ale jen polykačům cyklokilometrů a lamačům hladkých běžkařských stop. Z Jizerek se stala jedna velká tréninková aréna Pro Liberec a Jablonec a pěšák, aby hledal stále zapadlejší kouty. Anebo nové lokality. A tady pro vás máme tip: Žitavské hory v okolí Jonsdorfu.
Jonsdorf je sympatická vesnička na úpatí Žitavských hor (Zittauer Gebirge). Založena byla kolem roku 1550 a v minulosti proslula výrobou mlýnských kamenů. Dnes je jedním ze tří hlavních „nástupních“ míst pro návštěvníky Žitavských hor. Najdete zde řadu penzionů a pár restaurací, hodně známý je Motýlí dům, něco jako motýlí minizoo. A samozřejmě zde končí jedna větev slavného parního vláčku, kterému místní říkají Smalspurbahn.
Příjezd a parkování
Do Jonsdorfu můžete samozřejmě autem. Je to nejrychlejší a pro řadu z vás to bude asi nejpohodlnější. Prakticky všechny místní restaurace a penziony mají vlastní parkoviště. Ale nur für Gäste neznamená „jste vítáni, parkujte ostošest a zadarmo“ Rozhodně je lepší použít třeba centrální parkoviště zde. Při naší poslední návštěvě bylo celodenní parkování do 3 Eur. Levnější varianta je na malém parkovišťátku u restaurace Gondelfahrt; parkovné se platí v recepci a za celý den zaplatíte 1,50 Euro. (Kolik že se platí v Bedřichově? )
Parní vlak ze Žitavy je poměrně drahá varianta, když si lístek koupíte až v Žitavě na nádraží nebo přímo ve vlaku. Doporučujeme zakoupit v Čechách Euro-Nisa-Ticket, platí 24 hodin na všechny železniční a autobusové spoje a také pro Smalspurbahn.

Hurá do hor!
Zittauer Gebirge jsou vlastně částí Lužických hor. Kdybychom je měli popsat, tak asi jako takový slepenec Jizerek a Českého ráje. Ale minislepenec! Najdete tu horskou krajinu a hluboké lesy jako v Jizerkách a také pískovcové věže a města jako v Českém ráji. Vše je tu ale menší a přitom odlehlejší, klidnější. Nám se nejvíc líbil výlet na vyhlídku s hezkým názvem Nonnenfelsen, česky Jeptišky. Právě od restaurace Gondelfahrt se vydejte po zelené turistické značce, která vás dovede až ke skalní vyhlídce Nonnenfelsen. Je to takový pidivýlet, tak doporučujeme nespěchat a cestou se zastavit u malé ferraty. Celý výlet nahoru zvládnete i s malými dětmi, ale kočárek nebo kola nechte doma, protože cesta vede chvílemi po schodech.
Nahoře u Jeptišek se můžete pokochat výhledem ze skalních věží – či spíše věžiček – na Jonsdorf v údolí. A určitě navštivte místní restauraci Nonnenfelsen, která se pyšní „titulem“ Berggasthof, horská restaurace. My tam byli někdy na přelomu února a března, zrovna napadl sníh, foukal studený vítr a vytopená místnost s milou obsluhou byla tou nejhezčí horskou restaurací, kterou jsme si mohli představovat. Přestože je jen o pár metrů výš než jablonecká radnice! V Berggasthof Nonnefelsen zkuste třeba Zupfkuchen, takový strakatý koláč z tvarohu, kakaa a pudinkového prášku. Nebo cokoliv jiného, protože vše bylo domácí a opravdu moc dobré! A za pár Euro. Z Nonnenfelsen doporučujeme jít zpátky po modré přes Zigeunerstuben.
Celá procházka je tak na hodinu a půl, je vhodná i pro děti a berte ji jako malou ochutnávku Žitavských hor. Příště se můžete pustit třeba po naučné stezce do lomů na mlýnské kameny, podívat se na vyhlídku Malé a Velké varhany nebo vyzkoušet malé sympatické koupaliště.

Jonsdorf je zastíněn známějším Ojvínem. Ale stejně jako Waltersdorf, Lückendorf nebo Hain určitě stojí za návštěvu a naplánujete si tam řadu hezkých výletů a procházek. Žitavské hory jsou malé, ale milé. A mají ještě jedno kouzlo: nebudete tam uskakovat z cesty pestrobarevným polykačům kilometrů. Žitavské hory patří turistům!



1 komentář u „Nonnenfelsen“
Komentáře nejsou povoleny.