Můj pes v Žitavě

Mít psa je radost, ale také starost. Nejenom každodenní vycházky, veterinář, ale také poplatky. Jak je to vlastně se psy v Žitavě? Můj pes..

Žádné zásadní rozdíly třeba proti Liberci nečekejte. Ale je tu pár záludností, na které byste si měli dát pozor. A protože pořádek musí být, mají na to v Žitavě vyhlášku. Říkají tomu hezky Hundesteuersatzung. Ano, daň ze psa 🙂

Ale nejdříve to nejdůležitější, co by váš mohlo překvapit. Svého psa musíte mít prakticky stále na vodítku. Platí to pro zastavěné oblasti, platí to pro městské parky, pro rekreační oblasti. Nepomůže vám, že vás pes poslechne na slovo, prostě na vodítku a basta. Sice existují výjimky, třeba kvůli zdravotnímu stavu psa, ale nejdříve musíte o výjimku požádat. A to už je samozřejmě komplikace.

Psí hovínka. Pejskaři prominou, ale na chodníku to nevypadá dobře a na podrážce ještě hůř 🙁 V Žitavě na to pamatují a majitel psa je povinen výkaly okamžitě uklidit. Ale šli ještě dál: vedete-li psa, musíte mít u sebe něco na uklizení výkalů a na výzvu (asi policisty) to dokonce dokázat! Neuklizení výkalů (nebo jiné provinění proti městské vyhlášce) vás může stát 5 – 1 000 euro! Takže než vyrazíte se psem k Olbersdorfersee, tak pytlíky do kapes a kabelek 😉

Můj pes tabulka
aneb Musím zůstat venku..

Nejdůležitější jsou samozřejmě poplatky. Za svého psa zaplatíte v Žitavě 70 euro ročně. Za každého dalšího pak 90 euro ročně. Daň musí být zaplacena do 1. července na základě přihlášky – formuláře. Ten musíte odevzdat na městský úřad na oddělení daní (Referat Steuern). Když psa nepřihlásíte, hrozí vám pokuta až 300 euro!

Samozřejmě existují výjimky, kdy nemusíte za psa platit. Ale to pravděpodobně nebude váš případ, pokud nejste psí útulek, horská služba anebo nemáte psa k lovu dle § 24 saského zákona o lovu. Výjimek je víc a všechny jsou uvedené ve zmíněné městské vyhlášce.

Když za vašeho pejska zaplatíte, obdržíte tzv. daňovou známku. A to je další záludnost! Až půjdete se psem na procházku, musíte mít známku s sebou. Nebo lépe řečeno, musí ji mít váš pes. Na obojku, aby mohla být zkontrolována. Když známku nemáte s sebou, opět vám hrozí pokuta. Vystavení náhradní známky za ztracenou vás přijde na tři eura.

Vypadá to na samý zákaz, příkaz, omezení, ale možná to nebude tak horké 😉 Nenecháte-li nějaké bojové plemeno běhat volně po náměstí před radnicí, tak vás zřejmě kontrolovat nebudou. Asi jako ve většině případů to chce jen chovat se rozumně a ohleduplně. A uklízet hovínka 😀

PS: Možná se vám bude hodit:

  • Váš pes mě kousl. Ihr Hund hat mich gebissen.
  • Máte hezkého psa/pittbula/čivavu… Sie haben einen schönen Hund/Pitbull/Chihuahua…
  • Psi musí být na vodítku. Hunde müssen anbinden sein.
  • Vstup psům zakázán. Hunde müssen draussen bleiben.

Máte psa? 🙂

sdílet příspěvek ⇡ na ⇣

17 komentářů u „Můj pes v Žitavě“

  1. A nevíte jak to funguje, pokud třeba (i přes den), nechá majitel psa doma a ten mu štěká a obtěžuje okolí? Přesně tuhle situaci řeším už po několikátém přestěhování a je to v každém bytovém domě. O sousedech s reprákama jak na koncert v paneláku ani nemluvně.

    Upřímně čím dál více uvažuji o přestěhování do Němec, jako freelancer jsem v zásadě nevázán na místo a právě aspekt respektu k druhým se mi líbí. Na Švýcarsko už nemám, ale Žitava se zdá být zajímavou vstupenkou do Německa. Byť se mi líbí i Görlitz.

    Odpovědět
    • Upřímně, to nevíme. Informace jsme čerpali z městské vyhlášky, takže jsou trochu obecnější. Ale když jsme si v Žitavě vybírali byt, tak se nás majitel ptal i na domácí mazlíčky. U nás v domě žádní psi nejsou a majitel si na tom asi zakládá. Ale je to případ od případu!
      Zhořelec je krásné město! Nájmy jsou tam ale o trochu vyšší – kvůli vyššímu zájmu z Polska a taky se tam začínají stěhovat lidi z Berlína, který je finančně hodně vysoko. Žitava má výhodu, že máte blíž do Čech a relativně blízko do Prahy nebo do Drážďan. Ale záleží, co preferujete a potřebujete 😉

      Odpovědět
      • Díky za odpověď. Zatím jsem tak sledoval ImmobilienScout24 a rozdíl bych řekl, že u 1+1 nebo 2+1 je tak maximálně 10 %. Počítám, že možná služby budou dražší. Realitní trh v Německu je mi trošku záhadou, takže jsem si naplánoval výlet jak do Zittau tak Görlitz, abych věděl, které čtvrtě jsou pro mne vyhovující. V zásadě preferuji hlavně klid, možnost dostat se ke sportu nebo cyklostezce a taky ryhlý internet kvůli práci. Jen doufám, že němečtí realiťáci umí také anglicky. 🙂

        Mimochodem máte třeba v Zittau kontakt na nějakého dobrého realiťáka nebo firmu?

        Odpovědět
        • Klidné čtvrti blízko přírody je v Žitavě třeba Westpark, nebo Weinau. Nad mapou bychom určitě našli další místa. S angličtinou moc nepochodíte – Žitava není Praha 🙂 Ale nejste jediný. Proto jsme se rozhodli trochu se angažovat a v pátek máme schůzku v jedné realitce a zkusíme jim nabídnout „distribuci“ jejich nabídky do Čech a pomoc při prohlídkách bytů a vysvětlení Čechům, jak funguje nájemní bydlení v Německu. Uvidíme, jestli se domluvíme, jenom z lásky k Žitavě to dělat nemůžeme a nebudeme 😀 Internet. Můžete zjistit už teď. Jediná varianta je pevná linka. Takže klasičtí operátoři Vodafone, T-mobile a O2, z alternativních třeba 1+1, ale alternativních asi bude víc… Ale poskytovatel připojení vzduchem není v Žitavě ani jeden! Kdybych tomu rozuměl, tak si udělám průzkum trhu, spočítám náklady a jdu do toho! 😀 A ještě energie. Na blogu máme článek o vyúčtování služeb a energií, zde: https://zijemevzitave.cz/kolik-stoji-bydleni-v-zitave/ Obecně, elektřina je dražší než v Čechách, voda levnější než v Liberci, u topení záleží na typu vytápění.

          Odpovědět
          • Myslím, že byste pochodili, protože Češi se právě bojí asi nejvíce toho zařizování kolem bytu a jejich pronájmy bytů bez kuchyní. 🙂

            S internetem jsou Němci tak trochu zvláštní, oni mají všude zavedenou pevnou linku, kterou udržuje státní monopol a tu pak přeprodává. Bezdrát tam asi funguje jinak, protože v ČR tuším jsou volná neregulovaná dvě pásma 2,4 GHz a 5 GHz a díky tomu je tolik malých poskytovatelů, nicméně díky neregulovanosti je pak problém se zarušením. Nicméně internet mají dostatečně rychlý a relativně levný.

            Odpovědět
            • A myslíte, že v Německu ta pásma 2,4 a 5 GHz nejsou volná? Měl jsem za to, že je to minimálně celoevropský standard. Vždyť na téhle frekvenci „jedou“ i domácí routery. Nebo jsem úplně mimo? 🙂
              Honza

              Odpovědět
              • Omlouvám se, lokální poskytovatelé používá volné pásmo 5,5 až 5,7 GHz. Ta bezdrátovost se v ČR uchytila z nouze. Myslím, že s brzkým příchodem 5G sítí to ale padne. Osobně jsem byl dost dlouho závislý na bezdrátovém lokálním poskytovateli a už nikdy více. 🙂 Ale jak to funguje v Německu netuším.

                Odpovědět
                • V Německu opravdu jede připojení přes klasickou telefonní linku. Obvyklá cena je kolem 30 euro za měsíc. Což je v porovnání s Českem víc.
                  5G sítě je řešení. Ale třeba pokrytí mobilním signálem tady v Žitavě je dost mizerné. V některých částech Žitavy jste rád za 2G 🙁 Takže tomu 5G se zrovna v Žitavě moc věřit nedá…
                  Mimochodem, http://www.realityzitava.cz 😉 Začínáme, tak nabídka zatím nic moc. Snad se nám podaří přesvědčit další realitky!

                  Odpovědět
                • Tak už jsem to asi zjistil. V Německu tahle pásma zřejmě nejsou volná. Proto tu tihle poskytovatelé internetu vzduchem chybí… Nezbývá než čekat na 5G a modlit se, že v brzké době dorazí také do Lužice 😀 Protože těch 30 euro za internet přes pevnou linku je docela dost 🙁

                  Odpovědět
              • Je to jak říkáš. Domácí routery mají ale poskytovatele WiFi tam nemaj. Jinak všude po městě jsou připojovací body ale placené třeba od Vodafonu či Telekomu

                Odpovědět
  2. Daňová známka a její nošení s sebou. To je typická šikana z časů NDR. Když by se objevil blb z Ordnungsamtu a požadoval by po mně daňovou známku, tak ať se laskavě podívá do zemského registru psů (vytetované číslo nebo čip pod kůží). V jiných spolkových zemích se daňové známky na psa nevydávají, tak čemu je takové opatření?

    Odpovědět
  3. A co je na tom jiného až na ty pytlíky? V Liberci taky musíte přihlásit psa a platíte za něj…
    Jinak pes na vodítku se řekne: Hunde müssen an der Leine sein. (Resp. takhle to bude například napsané v parku)

    Odpovědět
    • Locine, moc rozdílů v tom není. Ale díkyčlánku třeba víte, že v Žitavě byste za psa zaplatil 70 euro a že ho nesmítepouštět na volno 😉 Akonkrétně ty pytlíky mě osobně překvapily.
      Ano, ano, na cedulích v parku je to napsané jinak. Ale němčina je bohatý jazyk a jednu věc můžete říct mnoha způsoby! 😀
      Díky za komentář;-)
      Honza

      Odpovědět
    • Na tom je jiného to, že pes musí mít být na vodítku, policie může udělit pokutu, která sakra zabolí a hlavně policie to také kontroluje.

      ČR se za poslední dekádu změnila v něco čemu se dá říct „čoklistán“. Spousta majitelů psů, ale málo chovatelů. Třeba včera jsem potkal mladou paničku, která nechá pobíhat dva pitbuly v centru města, aniž by měli alespoň „couráky“, kdyby něco a přitom čumí do mobilu, tak nevěřím, že by tohle v Německu prošlo bez povšimnutí.

      Odpovědět

Napsat komentář

Poslat příteli