Události posledních ani ne dvou týdnů (konflikt Sýrie vs povstalci) na Blízkém východě plní titulky všech novin a my se pokusíme v německém kontextu shrnout to, proč tomu tak je a proč o tom, co se „tak daleko“ děje píšou i nejmenší lokální noviny v Německu.
Počínaje rokem 2010 proběhlo pásem zemí od Maroka až po Blízký východ v několika podobách takzvané arabské jaro. Od vtipné parodie v Tunisku, přes demonstrace v Egyptě až po rozvrat v Libyi, či táhlou občanskou válku v Sýrii, která trvala od roku 2011 až do roku 2018. Válka..
Úpadek první
V roce 2012 Sýrie sestřelila turkům letadlo (Turecko je členem NATO), v roce 2013 pak syrské vládní jednotky provedli v aglomeraci Ghúta chemický útok, který si vyžádal stovky civilních obětí. I když bylo obětí o řád méně než u masakru který nařídil Asadův baasistický kolega Saddám Hussein (Halabdža 1988), použití chemických zbraní bylo, dle tehdejší deklarace administrativy prezidenta Baracka Obamu, červenou čarou. A nestalo se (skoro) nic. Tedy celá událost byla vyřešena symbolickým náletem a odevzdáním syrských chemických zbraní k likvidaci, které zprostředkovalo Rusko. To zároveň protivzdušnou obranou sestřelovalo americké a britské rakety, vypálené na cíle v Sýrii, v odvetě za chemické útoky 🙂
Úpadek druhý
Když Turecko v létě 2016 avizovalo přeshraniční útok na severu Sýrie proti ISIS (Islámský stát), skutečně pak proti jeho bojovníkům vypálilo asi 60 ran. Následně ale Turecko masivně zaútočilo na pozice syrských Kurdů, které do té doby utlačovalo jen na svém území. Pikantní na celé události je fakt, že Kurdy otevřeně a přímo podporuje USA.
Aby toho nebylo málo, turecký prezident a řada představitelů arabských států obrátili, aby v roce 2021 nejdřív tiše a pak v roce 2023 otevřeně znovu akceptovali syrského prezidenta jako legitimního vůdce Sýrie. Údajně aby se zbavili captagonu a uprchlíků, které Sýrie dodávala do okolních států v značných objemech. A Íránu, který si na syrském území připravoval zázemí k útokům (prozatím) na Izrael.
Wir schaffen das
Když si starosta Tübingenu (Bádensko-Württembersko) stěžoval, že nezletilí uprchlíci z Gambie obchodují s drogami přímo před kostelem, několik jeho spolustraníků navrhlo jeho vyloučení. Týdeník Der Spiegel na jeho adresu publikoval sérii článků, kde se psalo o nepřátelých cizinců a tak podobně.
O peníze jde vždy až v první řade
Měsíční účet, který Německo platí za ubytování a stravování uprchlíků je skoro půl miliardy eur (přibližně 10 miliard Kč) 1. To jsou dva roční rozpočty Žitavy. Celkové náklady na tzv. základní zajištění přistěhovalců činí 46 miliard eur (1,1 bilionu korun), tedy takřka tolik, co vynaložila Spolková republika na obranu (údaj je z roku 2022) 2. No a co zato? V jedné z nejštědřejších zemí v Evropě nepracuje ani se nerekvalifikuje 50% azylantů 3.
Konflikt Sýrie – kdo je kdo?

AfD jásá, Maďarsko rovněž
Nedlouho poté se demonstrace v Saské Kamenici zúčastnilo dvacet tisíc lidí. Impulzem bylo ubodání muže Iráčanem Júsifem A. a Syřanem Alím S., který jim odmítl vydat peníze a obstarat kuřivo.
Německá kontrarozvědka následně tvrdila, že jen přibližně 800 protestujících lze označit za krajně pravicové, nebo dokonce neonacisty. Jinými slovy, většinu demonstrace tvořili lidé nespokojení s vládou. Kancléřka Merkelová však mluvila o „neonacistické akci“ a Der Spiegel přispěchal s několika stránkami o „hnědém Sasku“.
Protestní strana Alternativa pro Německo (AfD) je dnes zastoupena ve všech 16 zemských parlamentech a ve volbách do Spolkového sněmu v roce 2017 získala 14,6 procenta, čímž se stala nejsilnější opoziční silou. V září 2020, během zemských voleb v Sasku získala 27,5 procenta..
Ekonomicky může Německo na migraci do budoucna nejen vydělat (v Německu pracuje víc než 5 tisíc syrských lákářů) ale i tratit – podobně jako starší Britové do Španělska, migrují i němečtí důchodci, třeba do Maďarska 4.
Užitečné odkazy
Na ilustrační film (inspirovaný Blízkým východem) aspiruje Spy Game.
Sociální dávky pro migranty jsou astronomické i na německé poměry.