Kolik si toho koupí Němci?

Peníze. Všichni říkáme, jak je zdraví, láska a štěstí důležitější. Ale když člověk dosáhne určitého věku a „táhne“ za sebou závazky, tak se myšlenek na peníze prostě nezbaví. Potřebujeme je, protože láskou chleba nezaplatíte, s velkými dluhy moc šťastní nebudete a abyste byli zdraví, tak peníze dokonce potřebujete. Tedy někdy. A kolik že si toho koupí průměrný Němec za průměrnou výplatu s porovnání s Čechem nebo Polákem?

Asi znáte tu pohádkovou písničku, kde se zpívá o nudné statistice. Anebo si možná vzpomenete na jeden díl seriálu Jistě, pane ministře, kde Sir Humphrey prohlásí něco v tom smyslu, že statistika jsou přesná čísla, která vzešla z nepřesných dat. Ať tak nebo tak statistická data nám nějaký obraz o životní úrovni určitě poskytují.

Liberecká pobočka Českého statistického úřadu se již dlouhá léta podílí na výměně statistických dat s obdobnými institucemi v německé a polské části Euroregionu Nisa. Euroregion Nisa organizuje jednání odborníků, takové pracovní skupiny, kterým říká Eurexy. Protože sám jsem členem jednoho takového Eurexu, tak musím říct, že je to docela zajímavá věc: výměna zkušeností a názorů na nějaké téma, poznávání míst Euroregionu Nisa a především poznávání lidí z druhé strany hranice. Možná to zní jako klišé, ale není lepšího poznání než osobní zkušenost! Ale zpátky ke statistice. Eurex – Statistika vydával každoročně brožurky s vybranými statistickými daty. Dnes tato data najdete na internetu. A je to zajímavé čtení!

Na začátku je třeba podotknout, že data nejsou úplně čerstvá, některá jsou z loňského roku, některá dokonce z roku 2017. První číslo, které zmíníme, je průměrný plat. To asi zajímá každého nejvíc: „Kolik ti Němci vlastně berou?!“ Průměrný plat Němce v Sasku byl v roce 2017 skoro 3 100 Euro, zatímco Čech v Libereckém kraji si v té době vydělal asi 1 100 Euro a Polák z příhraničí 1 000 Euro. Předpokládáme, že vše je před zdaněním. Každý článek o průměrné mzdě vyvolá vlnu reakcí: „To by mě teda zajímalo, kdo ty prachy bere! Já teda ne!“ Říká se, že přibližně 70 % obyvatel na průměrnou mzdu ani nedosáhne a stejné to asi bude také v Sasku. Zvlášť když si uvědomíte, že čísla jsou za celé Sasko včetně Drážďan, Lipska a dalších velkých měst.

Ale co si za to Němci vlastně koupí? Tahle část statistických dat nás opravdu pobavila! Dozvěděli jsme se, že Němec si za svůj plat může koupit třeba 2 679 chlebů, zatímco v Čechách si za průměrný plat koupíte jen 2 326 půlkilových bochníků. Nebo Němec si může koupit skoro 7 000 mýdel, v Čechách si jich koupíte jen 1 541. A takhle bychom mohli pokračovat. Na jednu stranu je to úsměvné – co bych dělal s tolika mýdly?! Na druhou stranu to o něčem vypovídá. Statistici tomu říkají kupní síla a když to přeložíme do srozumitelné řeči, tak bez ohledu na výši platu si toho Němci můžou za svůj plat koupit víc než Češi.

Vývoj počtu obyvatel Žitavy
Taky statistika. Vývoj počtu obyvatel Žitavy.

A jak je to v Žitavě?

O výši platů v Žitavě, respektive v okrese Zhořelec, kam Žitava patří, daleko víc vypovídá jiný údaj. V lednu Sächsische Zeitung psaly o zvýšení německé minimální mzdy na 9,19 Euro za hodinu. A ten zajímavý údaj? V okrese Zhořelec se to týkalo více než 6 000 lidí! Celý okres Zhořelec má totiž přibližně 250 tisíc obyvatel. V Česku je podíl pracujících z celkové populace asi 50 % a jestli to samé číslo platí pro okres Zhořelec, tak zde pracuje přibližně 125 tisíc obyvatel. A 6 000 z nich bere minimální mzdu! Ano, skoro 5 % pracujících tady bere minimální mzdu! (Jak jsme se obloukem vrátili k té statistice, že. 😊) Je jasné, že pokud skoro 5 % pracujících bere minimální mzdu, tak asi i zbytek žitavských může na průměrný saský plat 3 000 Euro koukat pěkně z dálky. Ona totiž ta minimální mzda dělá nějakých 1 500 Euro měsíčně. Hrubého! Nechceme být škodolibí, ale to už by se skoro vyplatilo dojíždět do Škodovky.

Samozřejmě všechna ta čísla musíte brát s rezervou a s vědomím, že neplatí pro všechny! Jak by řekl Sir Humphrey, jsou to přesná čísla vypočítaná z nepřesných dat. Z vlastní zkušenosti víme, že třeba drogerie je v Žitavě skutečně levnější než v Liberci. Naopak na pivo nebo k holiči je lepší zajet do Liberce. Ale takhle je to se vším, hlavně že jsme zdraví, šťastní a máme se rádi 😉

Dodatek

Sháněli jsme také další údaje, třeba o nezaměstnanosti, která je v okrese Zhořelec údajně více než 8 %, nebo stáří osobních aut. Bohužel jsme nebyli úspěšní. Ale třeba se něco nového dozvíme z projektu ALiZi, který rovněž sbírá statistická data.

————————————————–

PS: Projekt ALiZi získal grant z Fondu malých projektů Euroregionu Nisa. Znáte tu dotaci? Nebo Euroregion Nisa? To by skoro stálo za článek, od roku 1991 je totiž za Euroregionem pěkný kus práce!

PPS: Tak ještě jedno číslo jsme dohledali. A na jednu stranu je to až šokující! Průměrná hrubá mzda v roce 2017 byla v okrese Zhořelec pouze 2 068 Euro. Zhořelec tak patřil mezi tři německé okresy s nejnižší průměrnou mzdou. Pro zajímavost, nejvyšší průměrnou mzdu brali v roce 2017 v okrese Wolfsburg, a to 4 610 Euro. Docela propastný rozdíl, že.

sdílet příspěvek ⇡ na ⇣

4 komentáře u „Kolik si toho koupí Němci?“

  1. Ahoj Honzo, sorry, že reagujeme tak pozdě, ale nějak nám nepřišlo upozornění na komentář 🙁 Nekomunikovali jsme spolu přes facebook? My máme auto stále přihlášené v Čechách. Je pravda, že otázka přehlášení auta nás vůbec nenapadla. Ale asi nejsme jediní, protože v Žitavě normálně potkáš auta s českými SPZ a nejsou to výletníci, ale lidi, kteří tady bydlí. Důležité asi bude, kde máš trvalé bydliště (to ti asi zůstane v Čechách) a možná také podle toho, kde daníš. Ale v každém případě, auto nemusíš přehlašovat. Větší komplikace jsou odpady! 😀 A o tom teď budu psát další krátký článek na blog. Kocourkov!

    Odpovědět
    • Auto přehlásit mit alleiniger Wohnung in Zittau nutné je. Vyměňovat řidičský průkaz vydaný v jiném státě EU není povinné. Přesto si řidičský průkaz za německý vyměňte, myslete na zadní kolečka: v Německu nejsou zavedeny zdravotní prohlídky ve stáří!

      Odpovědět
  2. Ahoj, díky za Váš blog a užitečné info. Taky uvažujeme nad bydlením v Žitavě. Chtěl bych se zeptat, jak to máte s autem? Museli jste auto přeregistrovat do Německa? Díky Honza.

    Odpovědět

Napsat komentář

Poslat příteli