V minulosti jsme se v několika článcích věnovali tématům, kde najít byty k pronájmu, jak si vybrat ten správný, na co si dát pozor a kolik za všechno zaplatíte. Ale vlastně jsme vám ještě neporadili, co vás čeká při opouštění pronajatého bytu. Teď už můžeme radit, nebo spíš se s vámi podělit o vlastní zkušenost. Po třech letech jsme se přestěhovali jinam.
Jen krátce připomeneme, že do Žitavy jsme se přestěhovali v únoru 2018. Byt jsme tehdy našli poměrně rychle a za poměrně slušné peníze. Po roce jsme dostali vyúčtování za energie, teplo, vodu a byli jsme mile překvapeni. Měli jsme totiž obavu z výrazně vyšších cen než v Liberci, ale výrazně dražší byla vlastně jen elektřina. Voda byla dokonce levnější, teplá voda – v našem případě dálková dodávka ze sousedního bazénu – stála dokonce stejně jako studená. Ve výsledku byly energie dražší než v Liberci, ale rozhodně to nebyl výrazný rozdíl. Asi jako když srovnáte nákup v Kauflandu v Liberci-Pavlovicích a v Kauflandu v Žitavě 😀
Po třech letech se nám podařilo přestěhovat se do vlastního a mohli jsme pronajatý byt opustit. A tady jsme byli trochu zklamaní přístupem majitele, ale také správcovské firmy. S majitelem jsme se několikrát potkali u domu a naše krátké rozhovory byly vyloženě přátelské s úsměvy na obou stranách. Majitelka správcovské firmy na nás také ve městě mávala a smála se od ucha k uchu. Proto nás opravdu překvapil přístup při předávání bytu.

Ukliď, zasádruj, vymaluj
Možná rady v nadpisu považujete za banality, ale před odstěhováním si opravdu nechte čas na velmi důkladný = generální úklid. Kontrolovat se bude vše!
O vymalování bytu možná ve smlouvě nemáte ani slovo (stejně jako my), ale když nevymalujete, strhne vám to správcovská firma z kauce. Bude-li seriózní, bude po vás chtít půlku a druhou zaplatí sama. Naše rada: Výslovně se na povinnost vymalovat zeptejte při podpisu smlouvy, nebo ještě lépe při prohlídce bytu.
Určitě budete v pronajatém bytě věšet obrazy, poličky, věšáky. Vše budete muset zasádrovat. A jako profík! 😉
Závady jsou kapitola sama o sobě. Když najdete byt, který se vám bude líbit, tak budete mít tendenci přehlížet drobné závady – poškrábané dveře, lino s vrypy nebo drobnými dírkami, chybějící čokoláda (ne ta sladká, ta co se do ní zapojují dráty lustru 😀 ), drobná prasklina nebo škrábanec umyvadla, prasklá dlaždička… OK, klidně to vezměte s těmito „závadami“, ale vše si společně zdokumentujte. Naše rada: Trvejte na předání bytu a společné prohlídce. Společně si vyfoťte všechny drobné závady! Jinak se vám pak bude těžce prokazovat, že „to už tu bylo!“ Vyvarujte se situace, kdy vám v kanceláři předají klíče od bytu, protože jste podepsali smlouvu a už je to vaše. Klíče přeberte v bytě, který si předtím ještě projdete.
EBK
Einbauküche, neboli vestavěná kuchyně je v Žitavě velká výhra! Psali jsme o tom. My jsme měli s vracením kuchyně nemilou zkušenost. Správcovská firma nám potvrdila, že je vše v pořádku. Ale pan majitel prohlásil, že dřez a myčka jsou špinavé. Stálo nás to 100 euro. Samozřejmě, že špinavé nebyly. Tři roky jsme vše používali, před námi to používal někdo jiný minimálně dva roky, takže logicky bylo vše opotřebované. Ale nebylo to špinavé. Mohli jsme buď věnovat další hodinu dvě drhnutí myčky a dřezu a pak čekat dalších čtrnáct dní, až pan majitel přijede na kontrolu, nebo… No stovka v pr… 🙁 Naše rada: Budete-li mít v pronajímaném bytě spotřebiče, dobře si je prohlédněte, vyzkoušejte, klidně přijměte i mírně opotřebené spotřebiče a vybavení, ale zase – vše si vyfoťte v přítomnosti pronajímatele a fotky si nasdílejte.
Kauce
Z našich starších článků už víte, že kauce se skládá ve výši dvou čistých nájmů (tzv. Kaltmiete). Neexistuje, abyste se nastěhovali a dopředu nesložili kauci a nedodali potvrzení, že jste pojištění. Ale kauce se vám rozhodně nevrátí v den ukončení nájemního vztahu. Kdepak! My na vrácení kauce – vlastně jen její části, zbytek správcovská firma použije na malování – zatím čekáme čtyři týdny. Byli jsme z toho překvapení, takže jsme vše konzultovali se známými Němci. Někteří v minulosti čekali na vrácení kauce i šest měsíců! A prý je to legální. Naše rada: Pokuste se do nájemní smlouvy dostat termín, do kdy vám musí pronajímatel vrátit kauci.

V případě závažnějších neshod je určitě lepší nehádat se, sepsat, kde se s pronajímatelem neshodnete a až hlavy vychladnou, tak to zkusit znovu. A když ani to nepomůže, tak pak existují spolky, sdružení a právní poradny na ochranu nájemníků. Na webu byste museli hledat něco jako Mietrecht, Mietverein apod. Obvykle takové spolky fungují zdarma pro členy, takže byste museli zaplatit roční příspěvek a pak byste obdrželi radu zdarma. Ale to už je opravdu poslední možnost.
Možná jste se s něčím podobným už setkali, možná to je stejné jako v Čechách. Tohle jsou naše čerstvé zkušenosti ze Žitavy. A bez mučení se přiznáváme, že osobně nás zklamal přístup „protistrany“, kdy na konkrétně položenou otázku, jestli máme kromě úklidu ještě něco udělat, třeba vymalovat, vlastně neodpověděli. Celé tři roky jsme na sebe po Žitavě mávali a smáli se na sebe, takže jsme čekali trochu rovnější jednání. Ponaučení pro příště, a možná pro vás 😉
Určitě to nejsou univerzální zkušenosti, můžete narazit na horší anebo lepší případy. A určitě tady neexistuje univerzální rada. Kromě záruk ve smlouvě se budete muset spolehnout také na svůj cit. A raději nečekat, že kauci dostanete v plné výši zpět. A když ano, tak aspoň budete mile překvapeni 😉 Anebo si na začátku musíte vybrat byt, který vám bude vyhovovat a zůstanete v něm dlouhodobě, třeba patnáct let 🙂
Máte tipy, na co si dát pozor při uzavírání smlouvy? Poraďte ostatním!

Pres koho jste meli ten byt pronajaty? To hraje taky dost velkou roli. v regionu je par „provarenych“ realitek, od kterych radeji ruce pryc:)
Přes realitku immobilienmanagement dreiländereck, správa bytu ale byla přes Hausverwaltung Sybille Friedland. Ale „problémy“ dělal majitel bytu, který si byt přešel převzít, až když jsme byt bez problému předali Hausverwaltung Sybile Friedland. A u toho už jsme samozřejmě nebyli. Taková trošku sviňárnička. Ale co už.