Na hřebeni Krušných hor, kousek od Klínovce ve výšce 1165 metrů, stojí tichý svědek evropské historie. I když dnes trojboký hraniční kámen (Dreiherrenstein bei Oberwiesenthal) leží na hranici dvou území, svého času odděloval území tři. Z každé ze tří stran kamene je vytesán erb historického panství včetně barevné úpravy.
Na jedné straně Oberwiesenthal, na druhé Keilberg (Klinovec) a někde mezi místo zvané Schlauderwiese, kde byla v roce 1729 vyznačena hranice impozantní zeměpisnou značkou vysokou 1,35 metru o váze zhruba 300 kilogramů. Staletími větrem ošlehaný, díky státní památková péči, zpátky získal novou historicky správnou barevnost v restaurátorské dílně Limbach-Oberfrohna.
Design
Na jižní straně hraničního kamene je erb Rakouska (dvojhlavý orel) pro český úřad Svatého Joachima a rok 1729 s názvem Joachimsthal. Severovýchodní strana zobrazuje erb panství Hauenstein – spojený erb markrabat z Badenu a vévodů ze Sasko-Lauenburgu, rok 1729 a název Hauenstein. Severozápadní strana nese sasko-polský kurfiřtský erb s písmeny FARPES = Fridericus Augustus Rex Poloniae Elector Saxoniae a název Sachsen.

Geografická poloha
K Trojhraničnímu kameni se nejkratší cestou dostanete z Božího Daru po silnici směrem na Klínovec (Keilberg), pak stezkou podél státní hranice až ke kameni. Ten se nachází na jižním okraji chráněné oblasti Schlauderwiese v nadmořské výšce 1165 m n. m. hraničního výběžku.
Historie
Tříhraniční kámen, který je v krušnohorském lidovém názvosloví označován jako Wappenstein, označoval místo, kde se původní panství Schwarzenberg pánů z Tettau setkávalo s majetky pánů ze Schönburgu (Horní Hartenštejn) a pánů ze Schlick na Schlackenwerthu a Sankt Joachimsthal.
Na kameni je sice rok 1729, ale na místo byl postaven už v roce 1677. V době, kdy bylo postaveno několik desítek dalších hraničních kamenů (rainstein), dostal tento trojúhelníkový hraniční kámen erby a byl na něm vyznačen rok 1729.
Další úprava popisků proběhla v roce 1842, o čem svědčí podrobné historické záznamy, tehdy se na něm objevily písmena KS (Království Sasko) a KB (Království Čechy).
Sasko-česká hranice byla stanovena smlouvou z Egeru v roce 1459. Po několika změnách v polovině 16. století zůstala hranice nezměněná až do dnešních dnů. Je považována za jednu z nejstarších stále existujících hranic v Evropě.
Použité zdroje: wikipedia.org