Familienversicherung mýty, fejky a fakta o rodinném zdravotním pojištění

Familienversicherung je zjednodušeně nárok rodinných příslušníků jednoho (v Německu) pracujícího zaměstnance na čerpání zdravotní péče proplácené německým plátcem (pojišťovnou) ze zdravotního pojištění onoho zaměstnaného. Modelový příklad manželů (na nesezdané se tato možnost nevztahuje): Muž pracuje v Německu, žena je na rodičovské dovolené s dítětem. Z manželovy mzdy je odváděno (mimo jiné) zdravotní pojištění.

Manželka i dítě mohou čerpat zdravotní péči ze zdravotní pojistky manžela, jako spolupojištěné osoby, bez nutnosti platit vlastní pojištění a to právě díky Familienversicherung (rodinnému pojištění). Jedna platba na zdravotní pojištění a k lékaři může třeba 5 lidí, to je fajn a v Česku asi i utopie..

I když je to věc v ČR nevídaná, potud většina lidí koncept chápe. Modelovou situaci proto doplníme o v příhraničí zcela běžný jev. Manžel sice v Německu pracuje, je ale pendler. To znamení, žije s rodinou v České republice, ráno překročí hranici do Německa, odpracuje směnu a odpoledne se vrací domů.

Většina lidí využívající německé Rodinné pojištění je registrovaná u pojišťovny AOK. Tato pojišťovna na svém webu k dané problematice poskytuje stručnou a přesnou informaci. Půjdeme ale dál a podíváme se přímo na pátou hlavu SGB (německý sociální zákon), konkrétně na paragraf 10.

Paragraf 10 SGB V (Sozialgesetzbuch Fünftes Buch) se týká zdravotního pojištění) a upravuje podmínky pro rodinné pojištění (Familienversicherung) v německém zdravotním pojištění. Tento paragraf stanoví, kdo může být zahrnut do rodinného pojištění a za jakých podmínek.

Ano existují specifické životní situace a výjimky, tento článek ale vznikl v reakci na opakované fake tvrzení v několika Facebook skupinách a týká se standardní situace. To znamená manželé (nebo registrovaní partneři), kde jeden z nich pracuje v Německu a druhý je na rodičovské dovolené, pobírá rodičovskou, má sociální i zdravotním pojištěním v Česku + oba mají pobyt tamtéž.

Tvrzení první: Manžel pracuje v Německu, kam denně dojíždí jako pendler. Já jako jeho manželka a matka pečující o malé dítě, s českým zdravotním pojištěním, bydlící rovněž v Česku, se musím přehlásit pod jeho německou zdravotní pojišťovnu.

Tvrzení druhé: Moje česká zdravotní pojišťovna mě kontaktovala a sdělila mi, že v případě, že manžel pracuje v Německu, nemám nárok na proplácení zdravotní péče z českého zdravotního pojištění.

Pokud by se uvedené v druhém tvrzení skutečně dělo, bylo by to neslýchané. Samozřejmě! Může to po vás legálně žádat česká pojišťovna? Možná, po telefonu, mimo záznam 🙂 Co na to ale říká německé právo? Jeho plné znění je například zde 1 (německy).

§ 10 SGB V – Rodinné pojištění (Familienversicherung)

  1. Versichert sind der Ehegatte, der Lebenspartner und die Kinder von Mitgliedern sowie die Kinder von familienversicherten Kindern, wenn diese Familienangehörigen
  2. 1. ihren Wohnsitz oder gewöhnlichen Aufenthalt im Inland haben..

Důležitý detail hned v úvodu § 10 SGB, konkrétně v odstavci 1.1 je slovo Inland. Toto slovo znamená vevnitř, v zemi, ve státě a německé právo tento termín chápe explicitně jako „v Německu“.

Další předpoklad, například neexistence vlastního zdravotního pojištění manželky je v případě, že nesplňuje první podmínku (pobyt v Německu), dle znění zákona druhořadé a nepodstatné.

Pokud manželka žije v České republice a má zdravotní pojištění v ČR, nemá podle § 10 SGB V nárok na rodinné pojištění. Jak se dívají Němci na proplácení zdravotní péče cizím státním příslušníkům jinde než v Německu, je tedy zřejmé a asi i zcela logické a pochopitelné. Čeští lékaři i zdravotní pojišťovny vědí 2 co je nedostatek financí.. A to neproplácí zdravotní péči rodinným příslušníkům desetitisíců zahraničních pracovníků v jejich zemích. Jenže pak existují EU nařízení..

Závěr

I když Česko jako stát nemá uzákoněnou stejnou politiku proplácení zdravotní péče jako Německo, české zdravotnictví může díky nařízením a směrnicím EU čerpat ze štědrého německého sociálního systému. A i když je účast v německém rodinném pojištění dobrovolná a nepřikazuje jí žádný zákon.. a dál to už znáte..

PS: Text bude doplněn o statistiku a další zajímavé informace..

  1. Paragraf 10 zákona SGB 5 v plném znění německy ↩︎
  2. Zdravotní pojišťovně VoZP došli peníze ↩︎

sdílet příspěvek ⇡ na ⇣

Poslat příteli