Němečtí obchodníci se od 1. ledna letošního roku musí vypořádat s novou povinností: ke každému nákupu vám musí vytisknout a nabídnout účtenku. Zdánlivá banalita plnila na přelomu roku diskuse na webech, média pilně informovala o nové povinnosti a snášela argumenty pro a proti. A to přestože zákon byl přijat už v roce 2017 a jen byla odložena jeho platnost.
Při nákupech v Německu se vás až do konce roku pokladní zeptal/zeptala: „Belegt dazu?“ Nebo tady v Žitavě: „Zettel dazu?“ (Snad jsem to napsal správně!) Neboli jestli chcete účtenku. Od 1. ledna se vás neptají a účtenku vám nutí. Může za to zákon přijatý ještě za ministra financí Wolfganga Scheubleho v roce 2017. Zákon – světe div se! – měl zabránit daňovým únikům! Ano, také obchodníci v Německu se „snažili“ a v některých případech asi nepřiznávali všechny tržby. Dokladem je článek o tzv. Spätis, večerkách, kde si jeden, samozřejmě pod podmínkou anonymity, stěžoval, že teď to může zavřít, protože měsíční zisk mu klesne na 1 000 – 1 500 eur a to už se mu nevyplatí.
V krátkosti. Každý německý obchodník musel svou pokladnu registrovat do konce září 2019 proti falšování tržeb, říkají tomu technische Sicherheitseinrichtung (TSE). Takže vlastně obdoba české elektronické evidence tržeb (EET). Každý nákup získá svůj unikátní kód a je registrován v daňovém systému. Takže je dohledatelný a zdanitelný. A spadla klec!
Jako po drátkách? Po ekologických drátkách?
Také v Německu se může leccos zadrhnout a nemusí to být zrovna stavba letiště v Berlíně, nebo stav armádního vybavení. Samotná registrace pokladen se ukázala jako poměrně složitá a termín pro „ostré“ spuštění systému byl posunut až na 1. října 2020. Do té doby budou sice probíhat kontroly, ale obchodníci budou jen upozorňováni na nesrovnalosti a nebudou pokutováni. A pokuta je citelná – až 25 000 euro!
Obchodníkům nejvíc vadí povinnost tisknout účtenku. Tržby jsou evidované, tak proč ještě tisknout účtenku? Pekaři argumentovali množstvím malých nákupů a nepřiměřeně velkou spotřebou papíru. Někdo spočítal, že ročně se v Německu kvůli nové Kassenbonpflicht vytiskne dva miliony kilometrů účtenek, prakticky zbytečně! Zatím jsou ale všechny protesty zbytečné a bez výsledku. Zákon sice stanoví možnosti výjimek, ale zatím to vypadá, že nikdo neví, na základě čeho takovou výjimku udělit.
Výjimky = udělejme to ještě komplikovanější!
Výjimky ze zákonných povinnost jsou obvykle přijímány z důvodu nátlaku nějaké lobbistické skupiny. Výsledkem je sice úleva pro lobbující skupinu, ale celkově se tím zákon stává méně přehledný a nejasný. A stejně je to se zákonem Kassensicherungsverordnung. Existuje třeba možnost, že obchodník nemusí účtenku vytisknout a může ji zákazníkovi „předat“ elektronicky. Pokud jsem to pochopil správně, tak se to týká jen těch zákazníků, kteří jsou u obchodníka nějakým způsobem registrováni, třeba formou věrnostní kartičky. Účtenku pak zákazník najde na svém kontu. Ale logicky, tohle při běžném nákupu zmrzliny nebo preclíku nevyužijete.
Druhá výjimka se týká samotné elektronické pokladny. A může se dotknout také českých trhovců, kteří budou prodávat třeba na vánočních trzích. Obchodník nemusí mít registrovanou pokladnu, ale může používat tzv. otevřenou pokladnu. Pod pojmem otevřené pokladny si můžete představit obyčejnou pokladničku, šuplík nebo prostě peněženku v kapse. Pak ale musí obchodník vést pokladní deník, který je obdobou automatické elektronické evidence v registrovaných pokladnách. Takže na jednu stranu obchodník ušetří za drahou pokladnu, na druhou stranu se bude zdržovat a „trápit“ s pokladním deníkem. A navíc může čekat daleko důkladnější kontroly, jde totiž o daně a tady klasická daňová kontrola nezná bratra! 😀
A co to znamená pro zákazníka?
Prakticky nic. Některý obchodník vás může přesvědčovat, že si účtenku musíte vzít. Osobně jsem se setkal s varováním, že před obchodem mě může zkontrolovat kdosi a kdybych neuměl svůj nákup doložit účtenkou, dostaneme oba pokutu. To je samozřejmě hloupost! Zákon Kassensicherungsverordnung takovou povinnost zákazníkům nestanoví. Zákon stanoví, že zákazník musí mít MOŽNOST vzít si okamžitě účtenku za svůj nákup. Může, ale nemusí.
Čeští trhovci a řemeslníci
Je zcela běžné, že v Žitavě, Budyšíně nebo Zhořelci potkáte na trzích české nebo polské trhovce. Již jsme si řekli, že trhovci mohou používat tzv. otevřenou pokladnu. Ale zákon Kassensicherungsverordnung je opravdu složitý a určitě vám doporučuji, abyste se o nové povinnosti informovali a dobře se na ni připravili! Základní informace vám mohou poskytnout třeba na žitavské pobočce Industrie- und Handelskammer Dresden, kde vám poradí také v češtině 😉 IHK sídlí v té bílé vile přímo naproti vlakovému nádraží. (Mimochodem, v dobách NDR tam sídlila obávaná Stasi!)
Všude chleba o dvou kůrkách
Hlavně v devadesátých letech se často říkávalo: „Tohle by se na Západě stát nemohlo!“ Ejhle, mohlo. Jak daňové úniky, tak stále víc a víc byrokracie, kontrol a regulace vás čeká také v Německu. Prostě všude je chleba o dvou kůrkách.
PS: Děkuji žitavské pobočce IHK Dresden za konzultaci a připomínky!
Odkazy
Text Kassenbonpflicht na utopia.de
Dobrý den, můžete mi poradit pokladnu a program pro restauraci v Sasku – Německu – prosím levnější….
Bohužel s tímhle nemám absolutně žádnou zkušenost 🙁 Honza