Zelená vlna není jen název dopravního zpravodajství Českého rozhlasu ale i dopravní značka, na kterou můžete narazit třeba u Drážďan. Faktem je, že v bílé barvě podobná dopravní značka existovala snad už za časů DDR, ty aktuální jsou ale digitální a proměnné. Co toto dopravní značení a znamená a kde všude jej můžete vidět?
Moderní koncept Zelené vlny vychází z matematického propočtu. Reguluje a snižuje tedy intenzitu dopravy tím, že stanovením rychlosti koordinuje obvykle dva související dopravní body. A to tak, že v místě kde je dopravní značka umístěna doporučí správnou rychlost tak, aby řidiči plynule prošli oblastí bez zastavení.
To znamená, že se prakticky jedná o opak zpomalující dopravní značky, která je v Německu obvyklé u exitů z dálnic, kolem větších aglomerací. Řada řidičů se domnívá, že Zelená vlna je značka zpomalovací, ale není tomu tak. Dynamické (digitální) dopravní značení zelené vlny sice může místo 50 km/hod. v daný moment ukazovat pouze 40 km/hod., stejně tak ale může ukazovat 80 km/hod. 🙂 Vše se odvíjí od navazujících odboček či semaforů. Když je opodál plno, tak vás značka nebude hnát kupředu ale naopak, rychlost sníží. Dopravní značka o které je první část textu je na ilustračním obrázku na tímto článkem.
Červený puntík se šipkou

U této dopravní značky to je komplikovanější. Potřebujete k ní ideálně místní znalost, nebo umět německy a poslouchat rádio. Místní znalostí se rozumí třeba něco ve smyslu, že když tudy každé ráno v 7:00 hod. projíždím stojí to tady.. 🙂 Tam kde jsou umístěny dopravní značky s červenou tečkou a šipkou se mluví o náhradní „červené trase“. Ta je například vyhlašována i rozhlasovými stanicemi. A je to dobrá možnost, jak se vyhnout dopravním zácpám a potenciálním aktuálně nebezpečným místům.
Černý puntík

Dopravní značka s černou tečkou v černém kruhu existuje od roku 2007 a označuje oblast která je dopravně považována za centrum města.
Nepopsatelná černobílá značka

Tyto divné dopravní značky jsou určeny pro samořiditelná auta. Černobílé panely umožňují digitálním autonomním vozidlům přesně určit jejich polohu (podélní a boční) na silnici. Nejsou to klasické dopravní značky StVO a pro živé řidiče nemají žádný význam.
Použité zdroje: wikipedia.org