Aktualizovaný souhrn informací k dříve publikovaným článkům, případně doplňující informace k textům, kde konkrétní podrobnosti zcela chybí, bude průběžně doplňován do konce listopadu 2024.
Pizza Sebastian
Žel již mimo provoz. K článku Dává to smysl, aneb jak se žije čechům v Žitavě.
Formulář S1 (E 106)
Formulář E 106 již neexistuje, v roce 2020 jej nahradil formulář S1. Odkaz na konci článku. K článku E 106, zase ta éčka.
Přihlášení k pobytu
Úřad kde se přihlásite k pobytu slouží i jako „výdejna“ potvrzení o pobytu. Za každé potvrzení se platí poplatek, bez ohledu na počet či četnost.
Evropské město kultury 2025
V roce 2025 se Evropským městem kultury stane Timișoara v Rumunsku, spolu s Esch-sur-Alzette v Lucembursku a Kaunas v Litvě. Tato města byla vybrána, aby reprezentovala kulturní rozmanitost a dynamiku Evropy. Žitava se zatím! neumístla. K článku #ZITTAU2025 evropské hlavní město kultury.
Bankovní účet
V Německu existuje řada malých (často lokálních) finančních ústavů které bankami jsou ale nejsou. Ani „opravdická“ banka vám účet ale otevřít nemusí, prostě vám řeknou ne. K článku Jak na bankovní účet v Žitavě.
Registrace soukromého nebo firemního vozidla v zahraničí
Registrace se týká zejména soukromých vozidel obyvatel s trvalým pobytem v další zemi EU. Lhůta pro změnu registrace a získaní německých RZ je 6 měsíců. Výjimku mají přeshraniční pracovníci. Studenti rovněž za předpokladu, že v druhé zemi mimo studia nepracují. Existuje pak ještě pojem sekundární rezident. No a v zemi, kde máte sekundární bydliště nebo rekreační nemovitost, své auto registrovat nemusíte. To znamená, že u případné kontroly pravděpodobně záleží pouze na tom co deklarujete.
Proč se vůz registruje?
Mimo jiné proto, že pak máte povinnost platit silniční daň. Speciální je způsob danění, v Německu se platí daň z hlavy (řidiče), nikoliv z auta. Pokud tedy do registru uvedete, že přihlášené auto řídíte společně s někým dalším (třeba sebe a manžela/ku) daň platíte dva krát 🙂 Podobně dopadnete v případě, že hlásíte změnu a nepohlídáte si vyškrtnutí původního provozovatele vozidla.
Život bez výhledu na Ještěd
Výhled na Ještěd ze Žitavy je. Záleží pouze ve které části města bydlíte a zejména pak ve kterém patře. A samo sebou na počasí 🙂 K článku Jak to všechno začalo.
Nezaměstnanost
Nezaměstnanost je v okrese (ano slovo okres je z německého kreis) Görlitz mezi 5 až 9%. Za poslední tři roky na některých místech Saska vzrostla nezaměstnanost i o desítky %. Další nárůst lze očekávat po uzavření jedné ze saských továren VW, kde má být propuštěno zhruba 6000 lidí. Statistika vývoje nezaměstnanosti viz odkaz na konci článku. K článku A v Žitavě vydělám balík.
Proč v Česku není euro?
Není důležité proč euro není, spíš to co kdo z toho (že euro zavedeno není) má. Existovat v roce 1953 euro, nic jako měnová reforma by se konat nemohlo 🙂 S ohledem na události po roce 2020 a v tisku bohatě komentovanou ČNB je zřejmé.. Víc se dočtete v článku „Státní dluh neklesal nikdy rychleji..“ (odkaz na konci textu)..
Parkování v Žitavě
V případě, že je parkovací automat mimo provoz, no je na něm vyznačená maximální možná délka stání, parkovat na místě sice možné je, ale pouze po vymezenou dobu (za použití papírových hodin modré barvy, umístěných za předním sklem) 🙂 K článku Zaparkuj v Žitavě jako místní.
Podnájem a realitka
V porovnání s rokem 2020 je nejlevnější byt v roce 2024 (dohledatelný online) za zhruba 200€. V bytovkách (kolem Liberecer Str., Bogatyniaer Str., Uferweg) u hraniční řeky Lužická Nisa je řada prázdných bytů, nejsou však nikde inzerovány.
Zdražování nájmu
V Žitavě se bydlení nezdražuje stylem, že vám doma zazvoní majitel a řekne, že od prvního budete platit o 2000 Kč víc. Vlastně se (co vím) nezdražovalo plošně a přímo vůbec. Když se ale budete stěhovat o dva patra výš nebo níž (třeba proto, že si soused vedle pořídil subwoofer nebo pouští dým) může se stát, že za stejně velký byt ve stejném domě bude správce nečekaně žádat o 50€ víc 🙂
Odkazy & Zdroje
Statistika nezaměstnanosti na arbeitsagentur.de.
Registrace vozidla v případě trvalého pobytu v zahraničí popisuje portál europa.eu.
Státní dluh neklesal nikdy rychleji na seznamzpravy.cz
Souhrn a legislativa k formuláři S1 (E 106) na vscht.cz