1: Čerpací stanice Aral možná znáte, věděli jste ale, že tato síť je jediná (v Žitavě i Německu) která nabízí mimo vysokooktanový benzín i „hořlavější“ naftu? Oproti běžné naftě má Aral Super Diesel vyšší cetanové číslo (58). To je ve srovnání s běžnou (51) či aditivovanou motorovou naftou víc než 10%.
2: Prodejny Biedronka nejsou polské ale portugalské a to už bezmála 30 let. Tato značka se pyšní i dalšími superlativy. Mimo to, že se jedná o prakticky největší řetězec v Polsku, tento obchodník dostal i jednu z nejvyšších pokut (za klamání zákazníků), v přepočtu zhruba miliardu korun.
3: Silniční rekord na trase Žitava – Hirschfelde drží SAAB 9-3 Combi na českých SPZ. U zastávky autobusu v křižovatce Wittgendorf – Drausendorf dosahuje rychlost kolem 200 km/h.
4: Velký strašidelný dům schovaný mezi stromy před Turówem, není strašidelný zámek, ale zbytek elektrárny Kw Hirschfelde (strojovna).

Do roku 1982 se k výrobě elektřiny v této elektrárně využívalo uhlí z nedalekých polských povrchových dolů v Turów. Poté, co Polská lidová republika zastavila dodávky uhlí, bylo místo toho spalováno uhlí z východoněmeckých ložisek (povrchový důl Olbersdorf (dnes jezero), povrchový důl Berzdorf (dnes jezero) a Niederlausitz.

5: Sienawka (Zitt-Werke Großporitsch) je jediné město v Polsku kde je léčebna pro duševně nemocné 1 zřízena v bývalém koncentračním táboře 2. Zittwerke se podílel na výrobě zázračné zbraně, přesněji motoru JUMO, pro první vyrobené proudové letadlo na světě ~ Messerschmitt Me 262 3.
Na mapy.cz je k vidění původní trasa vlečky, která do areálu vedla z koleje do/od Liberce. 4

Zajímavý je rovněž fakt, že lágry Gross-Rossen existovali i na území Česka, no jen málokdo o nich ví. Konkrétně třeba lágr Jiřetín, Chrastava I. a II., Smržovka, Rýnovice, Rychnov, Žacléř, Trutnov – Staré Město, Trutnov – Libeč, Trutnov – Poříčí, Vrchlabí, Meziměstí..

6: Jako jediné město v Polsku má Bogatynia vedle sebe smetiště a hřbitov. Krosová dráha pro endura tamtéž je bonus 🙂

7: Dominanta Paříže byla z velké části vyrobena ve městě Jeumont. Dominanta Žitavy pochází z Bełchatówa a jmenuje se ZGOT Z-49. „Náš vánoční“ bagr je taky z ocele i hezky svítí 🙂

To co právě zakladač (bagr) dělá, je pravděpodobně avizované rozšíření dolu, které má zasahovat až k Sienawce 5.

Jak je patrné z mapy, poblíž jámy je viditelný konec původní žitavské úzkokolejky, která kopíruje dnešní ulicí Kolejowa a svého času vedla do Bogatyne. 6


8: Předčasná a nevyžádána rekultivace těžební jámy proběhla v roce 2010. Říčka Miedzianka z těžební jámy učinila jezero.

9: Když Česko vyprodukuje ročně 100 milionů tun CO₂ pak samotná Elektrárna Turów zvládne 10 milionů tun CO₂ ročně. Důl Turów se těží od roku 1904. Polsko jej získalo v roce 1947. Polská hnědouhelná elektrárna poblíž vznikla až v roce 1962.
10: Bermudský trojúhelník zná každý, co ale Hernnhutský trojúhelník? Oblast mezi městy Cvikov, Žitava, Zawidów a Budyšín je známá výskytem paranormálních jevů. Mizí tam od kabelů přes auta vlastně prakticky vše a údajně i docela často.. 7
Kredit & Zdroje
- Když se v Česku říká o Bohnicích, tak polský ekvivalent je právě Sieniawka ↩︎
- Článek o koncentráku Klaineschonau. ↩︎
- Wiki záznam Zittwerke ↩︎
- Dokument ZDF ↩︎
- Mapa rozšíření dolu z webu tul.cz (pdf) ↩︎
- Zbytek koleje původní trasy, úzkokolejka Zittau – Reichenau ↩︎
- Trolejové vedení v Reichenbachu při bouřce spadlo. Do rána pak zmizelo úplně Sächsische Zeitung – Bautzen 5. 11 2024. ↩︎