Optimismus, kalorie aneb Denní dávka jinak, po německu

Pojem denní dávka si každý na první dobrou spojíme s něčím jiným, nejspíš podle vlastní životní situace. Ti, co hubnou, se zaměřují na kalorie a váhu, protože každá dieta, ať už je to nízkosacharidová, keto nebo kalorická, má své stanovené denní limity.

Ti, co rozdávají radost a pozitivní energii, přemýšlejí o denní dávce optimismu, úsměvů a dobré nálady. Lidé, kteří žijí zdravý životní styl, zase vnímají denní dávku vitamínů a minerálů, kterou tělo potřebuje pro správnou funkci.

Sportovci a běžci pak mají svou denní dávku kilometrů, cvičení a tréninkových jednotek, které si stanovují, aby zlepšili svou kondici nebo dosáhli svých cílů.

Denní dávka je i maximální nebo minimální množství alkoholu, podle toho zda-li s pitím začínáte nebo končíte 🙂 O „denní dávce“ se běžně mluvilo i v dobách kdy fungoval přídělový systém a mluví se o ní pořád třeba v armádě u BDP, MRE, KDP..

Takže ať už mluvíme o kaloriích, úsměvech, kilometrech, vitamínech, alkoholu, práci nebo vojenské výživě, pojem „denní dávka“ může mít v každém kontextu úplně jiný význam, ale vždy jde o něco, co má člověk přijímat nebo vykonávat pravidelně.

Existují ale i místa, kde pojem denní dávka evokuje něco zcela jiného. Německo..

Tagessatz

I když má Tagessatz (o které je tento text) v prvním okamžiku blíže spíš sázecímu stroji, sázení či sazbě – během krátké doby se mění v dávku. Dávka je to už proto, že se nepřijímá ale dává. A proto, že vývoj situace není předem dán, má tahle dávka další zajímavou vlastnost. Umí se (znovu) proměnit ve zcela něco jiného..

Melanie si protáhla ruku která se ji špatně prokrvuje

Jsou to zhruba dva roky co saské zpěvačce během koncertu opakovaně brněla ruka. Melanie Müller si ji jako obvykle nenápadně protáhla a bez toho, aby si její zdravotní indispozice někdo z fanoušků všiml, pokračovala ve vystoupení. Záznam z koncertu ale viděla i řada dalších lidí a celé to skončilo u soudu.

Zpěvačka sice ústy svého obhájce tvrdila, že šlo o politicky neutrální gesto a rozhodně nešlo o jakýkoliv pozdrav, no soud to viděl jinak a následně přišla na přetřes zmiňovaná denní dávka. I když státní zástupce obvykle požaduje víc a soud dává míň, v tomto případě to bylo přesně naopak.

Je užitečné zmínit, že německé soudy pracují s denní dávkou (coby pokutou) začínající na symbolickém 1 euru a končí u sumy ve výši 30 000 eur. Mimo dávky samotné existuje i délka trvání. Pokuta tedy může trvat několik dní, týdnů nebo i měsíců. Dny vynásobené denní dávkou plus náklady jsou pak souhrnným trestem, který německé soudy ukládají za prokázaný prohřešek v případě, že se nejedná o trest vězení. Jenže..

V případě neuhrazení pokuty se tato obvykle mění na náhradní trest vězení. A náhradní trest vězení se z pokuty může ale nemusí přepočítat stejnou měrou. To znamená, že když soud určí výši denní dávky (pokuty) na například 500 eur, za jeden náhradní den ve vězení se ale později může odečítat třeba jen 50 eur co den 🙂

A kolik stál Melanii její pozdrav? Ano příklad v textu je skutečný, Melanie má za svou indispozici poukázat soudu necelých 90 000 eur (2,2 milionu Kč).

Německo ukládá „denní pokuty“ od roku 1969 pro odsouzení podle trestního zákoníku (Geldstrafe), zatímco správní pokuty (Geldbuße), například za drobné dopravní přestupky, obvykle používají pevné částky.

Použité zdroje: lto.de

sdílet příspěvek ⇡ na ⇣

Poslat příteli