Nedaleké německé město Chemnitz (Saská Kamenice), známé dříve jako Karl-Marx-Stadt, bylo vybráno jako evropské hlavní město kultury pro rok 2025. Tento prestižní titul přinesl městu nejen uznání, ale také výzvu vypořádat se se svou složitou historií a posílit svou identitu. Chemnitz porazilo v soutěži další německá města, včetně nedaleké Žitavy, která o tento titul také usilovala – více jsme o tom psali v článku #Zittau2025..
Město zvratů a nadějí
Chemnitz je městem kontrastů. Během druhé světové války bylo téměř zničeno bombardováním, za vlády NDR se stalo průmyslovým centrem východního bloku, a po sjednocení Německa se muselo vypořádat s ekonomickým úpadkem a masivním odlivem obyvatel. Přesto si město uchovalo bohaté kulturní dědictví.
Nejznámějším symbolem Chemnitzu je monumentální busta Karla Marxe, přezdívaná místními „Nischel“. Tato socha, druhá největší portrétní busta na světě, symbolizuje jak historické zvraty, tak kontinuitu města.
Program roku kultury
Pod mottem „C THE UNSEEN“ se Chemnitz v roce 2025 zaměří na prezentaci své jedinečné historie a kultury. Hlavní body programu zahrnují:
• Purple Path: Umělecký a sochařský chodník, který propojí město s okolními regiony.
• Sociokulturní projekty: Přeměna nevyužitých prostor, jako jsou staré garáže nebo bývalý odpadní dvůr, na centra kultury a inovací.
• Evropská dílna pro kulturu a demokracii: Iniciativa na podporu občanské společnosti a dialogu.
Kompletní program zde! Česká města v slušné dojezdové vzdálenosti jsou Chomutov, Most, Litvínov, Teplice, Ústí nad Labem či Děčín.., tak neváhejte! 🙂
Město s novou vizí
Saská Kamenice se rozhodla svou složitou minulost nejen přijmout, ale také z ní čerpat sílu. Kulturní rok má být příležitostí, jak změnit vnímání města a přilákat návštěvníky z celé Evropy.
Chemnitz se tak připojí k dalším evropským kulturním metropolím, které ukázaly, že kultura dokáže překonat historické zátěže a vytvořit novou budoucnost.
Použité zdroje: taz.de