Nižší účet za elektřinu? Balkónová elektrárna není v Německu vtip

Co je balkónová elektrárna? Možná jste v Německu viděli rodinný dům se dvěma solárními panely na balkóně a zároveň úplně prázdnou střechou 🙂 Proč někdo nevyužije celou plochu střechy a namontuje malé solární panely zrovna (jen) na čelo domu..? S největší pravděpodobností se jedná o dům s takzvanou balkónovou fotovoltaikou. Tu si koupíte v sámošce jako housky, svépomoci ji někam šoupnete, strčíte do zásuvky a už jen vyděláváte. Ano tak jednoduché to je!

No a na tom balkóně (či jiném lehce dostupném místě) jsou solární panely umísťovány proto, že je tam většina lidí dokáže namontovat sama, bez další investice (do montáže externí firmou). Korunka ke korunce – o to přesně i v tomto případě jde. Dům se dvěma panely tedy automaticky nepatří ekoaktivistům a nejde ani o jiný druh „zeleného fanatismu“. Naopak, jedná se o racionální a lehce kalkulovatelnou investici, kterou zvládne spočítat většina lidí – k těm počtům stačí totiž jen jedna ruka.

Balkónová elektrárna a fakta

Jste v podnájmu? Majitel nemovitosti vám domácí fotovoltaiku nemůže zakázat. Jednotná celonárodní regulace podpory balkonových elektráren je v Německu od začátku roku 2023. Zajišťuje mimo jiné to, že se fotovoltaické sady prodávají bez DPH. Když tuto sadu ale přivezete do Česka musíte z ní státu zaplatit DPH. Některá německá města výrobu vlastní elektřiny přímo propagují a podporují dotací od 200 eur. Takové Meklenbursko-Přední Pomořansko nebo Berlín dotují domácí elektrárnu (nájemcům bytů) částkou 500 eur. Majitel nemovitosti (rentiér) si instalaci musí zaplatit sám.

Parametry solární instalace

A jak funguje domácí „plug-in play“ elektrárna do zásuvky? Do 2000 Wp (800 W měnič) výkonu nepotřebujete nic povolovat – stačí se zapsat do registru Spolkové síťové agentury (MaStR). Typický solární modul o velikosti 120 x 170 cm má výkon přibližně 300 až 400 wattů = běžná „balkónová“ sada obsahuje dva panely uvedeného rozměru a výkonu. Pokud je instalace optimálně umístěna, poskytne 2 x 300 kilowatthodin elektřiny ročně. S výkonem 600 wattů a cenou elektřiny 30 centů za kilowatthodinu lze ročně ušetřit asi 180 eur.

V případě, že balkónová elektrárnu bude bez dotace, za základní model zaplatíte 200 eur. V tomto případě se má investice vrátit za méně než dva roky. Existují samozřejmě i dražší sady, třeba ty s oboustranným solárním panelem nebo ty s bateriovým úložištěm. Stojí 600 až 1200 eur, na druhou stranu ale umí vyšší výkon i úsporu. Fotovoltaické panely jsou trvanlivé a mohou vydržet víc než 20 let.

Co instalace? K instalaci mimo to co koupíte v sadě nepotřebujete nic dalšího. Domácí elektrárnu prostě zapojíte do zásuvky a vyrobený proud tak pustíte do sítě. Váš elektroměr se pak jednoduše točí pomaleji = to co vyrobíte se hned odečítá z vašeho účtu za elektřinu. Dražší modely, jsou vybaveny bateriovým úložištěm = elektřinu do sítě dodávají déle. Více ušetří, jsou ale jak bylo uvedeno dražší.

A jaká je úspora? Záleží jakou máte spotřebu. Základní sada balkónové elektrárny o dvou panelech může vyrobit a pokrýt 10 ale i 40% vaší roční spotřeby elektřiny. Spočítat si to můžete na solární kalkulačce zde 🙂

Nabídku Balkonkraftwerke najdete třeba na webu Kauflandu, nebo můžete hledat další prodejce s uvedeným klíčovým slovem v Google s filtrem site:de

Použité zdroje: ndr.de

sdílet příspěvek ⇡ na ⇣

Poslat příteli