V neděli 26. května proběhly v Žitavě volby. Volili jsme do Evropského parlamentu, do krajského zastupitelstva (Kreistag), obecního zastupitelstva a jako třešnička na dortu bylo referendum (Bürgerentscheidung) o kandidatuře na Evropské hlavní město kultury. Faktem je, že v Žitavě vyhrála všechny volby AfD (Alternative für Deutschland). Pro někoho nepříjemná zpráva. Jasné volební vítězství mě vyprovokovalo, abych se na program AfD podíval trochu detailněji.

Představte si situaci, že v Liberci vznikne nové lokální politické hnutí, říkejme mu třeba Nový Liberec, a do obecních voleb vám nabídne tento program:
- v územním plánu zajistíme plochy pro rozvoj Technické univerzity Liberec pro výstavbu nového vědeckého centra,
- Liberec musí být bezbariérový a všechny úřady musí být dostupné pro všechny skupiny obyvatel,
- zasadíme se o údržbu a rozvoj zeleně a ochranu přírody ve městě a jeho okolí,
- zasadíme se o vybudování dálnice směrem na Děčín, Žitavu a Hradec Králové,
- budeme prosazovat elektrifikaci regionálních železničních tratí,
- s ministerstvem dopravy projednáme vedení vysokorychlostní železniční trati Praha – Liberec – Berlín a Liberec – Vratislav,
- na základních školách nabídneme výuku němčiny a polštiny,
- nadále budeme podporovat kulturní a sportovní organizace ve městě a navýšíme prostředky v městských dotačních programech,
- spolkový život považujeme za důležitý pro rozvoj města.
Tak co? Dali byste jim v obecních volbách hlas? Proč ne! A podobný program nabídla AfD pro Žitavu. A vyhrála.

Trocha historie
U zrodu AfD stála v roce 2013 skupina liberálních ekonomů pod vedením Bernda Luckeho. Jejich snahou bylo nabídnout Německu ekonomickou alternativu pro fungování Evropské unie a Eura. V roce 2015 ve volbách na předsedu strany uspěla paní Frauke Petry a strana zásadně změnila témata, kterým se věnovala. Od této doby bývá politology označována jako pravicová populistická strana a jejími hlavními tématy jsou protiimigrační kritika, kritika gender a silný euroskepticismus kořeněný občasnými proruskými projevy.
V Čechách by šlo zřejmě o mix Zemana, Tomia Okamury a jeho SPD, Babiše a jeho snahy ochránit Česko a euroskeptiků z ODS…
Teprve šest let stará strana to dotáhla opravdu hodně vysoko! V Sasku v letošních volbách získala od 25 do 35 % hlasů, ale nebylo výjimkou, že v některých obcích měla podporu přes 40 % voličů! Jednoznačně toho dosáhla svými populistickými výroky, které jsou často za hranou slušného vyjadřování na veřejnosti, cílí na nespokojené voliče, podobně jako SPD v Čechách kritizuje migrační politiku EU, a na strach obyvatel z čehokoliv nabízí vždy jednoduché řešení, které ale často spočívá v zákazu, omezení a negaci dosavadních kroků. Když něčemu nerozumíte a trápí vás to, tak je pro vás logicky spásou člověk, který vám nabídne: “Tak to prostě zakážeme!” Snadné, jednoduché, pochopitelné. A vám odpadne starost pochopit věc, které nerozumíte. Prostě už nebude, bude zakázaná.
Bleděmodrá Žitava
Barvami Afd jsou bleděmodrá a červená. Mají je v logu, používají je na webu a také volební okresy, kde AfD vyhrála, statistici barvili bleděmodře.

V Žitavě AfD získala 23,7 %, o pět procent víc než druhé uskupení Zittau kann mehr stávajícího starosty Thomase Zenkera. To jí na následujících pět let zajistilo 7 míst v obecním zastupitelstvu z celkových 26 míst. (Ale pozor, Žitava nebude mít jiného starostu! Starosta má sedmileté funkční období a volí se v samostatných volbách.) Převeďme si procenta na čísla. V Žitavě mohlo volit 21 557 voličů, přišlo jich 12 316 (asi 57 %). Ti odevzdali celkem 34 003 hlasů (systém hlasování spočívá v tom, že každý volič má tři hlasy, které může rozdělit mezi různé strany a kandidáty) a z nich bylo 8 063 pro AfD. To je přibližně 2 700 lidí, kteří ve volebním obvodě Žitava (zahrnuje také obec Hirschfelde) odevzdali minimálně jeden hlas AfD. Je to hodně nebo málo?
Volební program AfD jsem už krátce připomněl v minulém článku na starém blogu. Velmi (mile) mě překvapila jejich snaha zavést výuku polštiny a češtiny na základních školách jako druhý jazyk. Sama AfD to zdůvodňuje tím, že Sasko sousedí s Českem a Polskem a je třeba si vzájemně rozumět, obchodovat a spolupracovat. Tohle bych od strany skeptické k EU nečekal. Ale ona v tom bude taky špetka pragmatismu: AfD upozorňuje, že každý druhý občan EU mluví slovanským jazykem.
Další, co bych podepsal, je snaha o dokončení silnice B178n (přivaděč k dálnici A4) a elektrifikace železnic. Proč ne? Dále chce AfD změnit statut žitavské Hoschschule na Technickou univerzitu. Hmmm…. Všichni asi tušíme, že to hlavně musí chtít ta škola a pak bude následovat náročná akreditace. Takže tohle je jen plácnutí do vody.
Samozřejmě AfD slibuje, že bude podporovat veřejnou dopravu, kulturu, bezplatná sportoviště, rodiny… Takové bohulibé činnosti, které asi těžko budou odmítat. Ale část z nich spadá spíš do kompetence saské vlády a docela by mě zajímalo, jak to chtějí ze žitavského zastupitelstva prosadit.
Zajímavé je, že AfD zabrousila také do oblasti zemědělství, ochrany zvířat a ekologie. Samozřejmě podporuje práva a důstojné podmínky pro chov hospodářských zvířat, chytila se také tématu návratu vlků a je rozhodnutá, že když trhají ovce, musí se omezit. V ekologii má trochu zmatek – na jedné straně chce chránit lesy, na druhou stranu chce posunout uzavření hnědouhelných elektráren z roku 2035 (2038) až na rok 2050. (Z toho by asi pan Křetínský neměl radost! Myslím, že se svoji elektrárnou Boxberg v Lužici čeká právě na kompenzace, které dostane za její nucené zavření.)
Tak co je špatně?
Když si čtete volební program AfD pro obecní volby, nenajdete prakticky nic, co by zavánělo extremismem, radikálním pravičáctvím, nenávistí k imigrantům. Nic. Jsou to vlastně hodní strejdové, kteří konečně pochopili, že tu silnici k dálnici A4 potřebujeme a že vlků už je fakt moc. Problém bude jinde. Problém vidím ve vedení AfD. I v českých novinách najdete mnoho a mnoho článků, které svědčí, že AfD nebude ta nejdemokratištější německá strana. A naše čtyřicetiletá zkušenost s vládou KSČ je jasným důkazem, že ústředí totalitních stran si dokáže vynutit pořádek i v té poslední stranické buňce v Horní Dolní.
V prvních dnech po oznámení voleb jsem vážně zvažoval, že napíšu místní buňce AfD mail, že jsme Češi, bydlíme v Žitavě a jestli se máme raději odstěhovat. Pak jsem to nechal být. Ve svém okolí mám řadu lidí, kteří naopak přítomnost Čechů v Žitavě vítají, řadu lidí, kteří jsou k AfD silně kritičtí a řadu lidí, kteří prostě chápou Evropu jako svobodnou a tolerantní. Díky nim věřím, že nadále budeme moci svobodně cestovat, stěhovat se, pracovat a bydlet v jiné zemi Evropy a problémy budeme řešit a ne je zakazovat.
Howgh!
PS: Ty poslední věty nechte vytesat na nějaký pomník!
PPS: Kompletní výsledky saských voleb do Europarlamentu jsou zde, krajské volby zde a obecní volby najdete zde.
Hm. Komunální volby se dají vyhrát pouze lokálními tématy, proto je AfD svým komunálním programem v Zittau akceptovatelná. Jenže nenechat se opít rohlíkem! Horší je to na zemské a federální (spolkové) úrovni. Strana se populisticky zvrhla. Málokdo však ví, že AfD požaduje i kriminalizaci potratů – žena, která si nechá udělat kyretáž, páchá trestný čin a patří za katr! Je to strana s jepičím životem: pomine-li migrantské téma, vytratí se podobně jako Pegida nebo Legida z politické scény. Nicméně nadcházející zemské volby v Sasku drtivě, jen kvůli činu jednoho eritrejského pomatence v Kolíně nad Rýnem, vyhraje.