Kde se vzal tu se vzal Vánoční stromek.. A kde vlastně?

Původ Unterwasermana zná většina lidí, kde se ale vzal Weihnachtsbaum (vánoční stromek) a Weihnachtsmann? Když zalistujete v encyklopedii dočtete se, že pochází od Baltu nebo Německa. Naproti tomu německá verze wiki přímočařeji uvádí, že se tento vánoční zvyk rozšířil z německy mluvících zemí do celého světa v 19. století. První psaná zmínka o vánočním stromku ale pochází už z dob Kryštofa Kolumba a objevení Ameriky. Když Liebfrauenwerk ve Štrasburku koupil 9 jedlí pro devět farností, psal se teprv rok 1492..!

Rané záznamy o vánočním stromku už jako běžném zvyku pochází z roku 1605, opět z Alsaska: O Vánocích ve Štrasburku lidé postavili do pokojů borovice a na ně věšeli růže vystřižené z různobarevného papíru, jablka, oplatky, zischgolt (tenké, tvarované vločky vyrobené z kovu), cukroví a další..

Jedna z prvních zmínek o vánočním stromku v německé literatuře pochází od Johanna Wolfganga Goetheho. V románu Utrpení mladého Werthera (1774) hlavní hrdina v neděli před Vánoci navštíví Lotte, kterou zbožňuje a vypráví o stromku ozdobeného voskem, světlem, cukrovím a jablky. Německo mají aktuálně na starost dva zaměstnanci. Na severu Německa to je Christkind, ve zbytku země to je obligátní Weihnachtsmann.

Vánoční stromek a zmínky o předkřesťanském zdobení stromů pohany alias zavěšování ozdob na větve – coby starého polského zvyku, datovaného do dob Peruna a slovanských pohanských tradic – lze s úsměvem ignorovat. Má to prostý důvod, pohané vůbec netušili, že se 24. 12 v Betlémě narodil jakýsi Ježíšek. Právě proto se jim říkalo Pohané 🙂

A kdo se stará o Vánoce jinde? Třeba Finsko má mystickou postavu jménem Joulupukki s pomocníky v podobě malých skřítků. Francie má svého otce Vánoc alias Père Noël, podobně jako Velká Británie, kde úřaduje Fahter Christmas..

Použité zdroje: wikipedia.org

sdílet příspěvek ⇡ na ⇣

Poslat příteli