Kaltmiete, Warmmiete… A kde je kuchyň?

Minule jsme si řekli, kde hledat nabídku bytů k pronájmu. A teď, jak se vyznat v nabídkách? Studený nájem, teplý nájem, elektřina, voda… A je v tom taky internet a parkování? A víc už teda fakt platit nebudu? A kolik budu přispívat do společného fondu a jak často mám službu na úklid chodby? Tohle všechno je v Německu trochu jiné 😉

Úklid společných prostor zajišťuje majitel domu

Když se vám konečně podaří najít nějaký hezký byt na vhodném místě, přichází zásadní otázka: kolik tedy budu platit? Cena za pronájem se v Německu skládá z několika položek, které jsou složené podobně jako v Čechách. Nejdřív je to samotný nájem. V Německu se to jmenuje Kaltmiete a jsou to peníze, které připadnou vlastníkovi bytu. Je to jeho příjem, zisk…

Pak tam jsou takzvané Nebenkosten, neboli vedlejší náklady. Ty každý počítá jinak a je vhodné se zeptat, co všechno zahrnují. Většinou to bývají zálohy na vodu, případně teplou vodu, elektřinu a někdy také na teplo. A v drtivé většině také úklid společných prostor a náklady na údržbu; Takže už nemusíte poslouchat stížnosti, že špatně vytíráte podlahu a máte vyměnit žárovku na chodbě. 

(V Čechách jsme si zvykli na individuální vytápění plynovými kotli, ale v Žitavě frčí dálkové vytápění nebo jeden kotel pro celý vchod. A opravdový old school jsou kamna v každé místnosti! JOOO!!! Jsme v bývalém hornickém regionu a každý tu měl deputátní uhlí, tak si doma prostě topili uhlím :-D)

Nabídka bytu s popisem vybavení
Co všechno zaplatíte, co tu nenajdete..

Tady na to obrázku to vlastně vidíte všechno přehledně. Ale pak je tam „Kaution„. Jo, bohužel, kauce se platí i v Žitavě 🙁 Obvykle ve výši dvou čistých nájmů (Kaltmiete).

Chtělo by se zvolat hurá, sláva, to je fakt výrazně levnější než v Liberci! Pozor, přibrzděte, ještě něco připočítejte 🙁 Máte auto? Tak musíte někde parkovat. Jen v okrajových částech Žitavy zaparkujete bez poplatku na ulici nebo na parkovišti na sídlišti. V centru si musíte pronajmout místo buď od majitele domu (parkuje se většinou na dvoře, cena je přibližně 15 Euro měsíčně), nebo si musíte na radnici zařídit parkovací kartu  pro obyvatele (Einwohner); je několik druhů karet rozlišených podle oblasti, kde bydlíte a samozřejmě jsou různě drahé.

Jestli nemáte na mobilu neomezený internet, tak asi budete potřebovat taky nějaký domů. Nabídka je podobná jako v Čechách, ale ceny jsou trochu vyšší. Můžete si vybrat pevný, koupit si připojení do hotspotu nějakého mobilního operátora anebo si vybrat meganabídku mobil + pevná linka + internet. A třeba i se satelitem. Těch nabídek je opravdu hodně a je těžké se v tom vyznat. My jsme si nakonec vzali pevný internet od 1+1 za 14,95 Euro měsíčně. Ale po 12 měsících se cena zvedá na 29 Euro 🙁 Je otázka, jestli by se nevyplatila nějaká nabídka od mobilního operátora (Mobile Flat). Ale to se stejně každou chvíli mění…

Fajn, parkovné, internet, ale teď už je to všechno, žejo? Bohužel ne… Někteří majitelé chtějí, abyste se pojistili. V Čechách se to myslím jmenuje pojištění domácnosti. Určitě vám to doporučujeme! Když vám praskne akvárko, tak vymalování sousedovic bytu, vysušení a případná náhrada škody je v Žitavě trošku dražší než v Liberci. I když to v Žitavě dělají polští řemeslníci 😀 Já (Honza) jsem ztratil klíče. Poprvé od základky! Nekecám! A protože majitel domu, kde bydlíme, používá systém generálního klíče, tak se budou muset vyměnit všechny vložky ve všech 11 bytech a dvou vchodových dveřích. Naštěstí to zaplatí pojišťovna a ušetří nám pár set, možná tisíc Euro… Ufff…

A ještě jedna povinná platba. Televize a rozhlas. V Čechách je to také povinné, ale stalo se národním sportem to šulit a neplatit.  V Německu máte smůlu. Jednou se přihlásíte k poobytu a přibližně do 14 dnů vám přijde dopis, abyste si vybrali, zda chcete platit čtvrtletně, půlročně nebo celoročně. Dohromady za TV a rozhlas. A nepomůže vám ani čestné prohlášení, že Merkelovou nemůžete ani vidět 🙂 Tohle prostě platit musíte.

Kuchyňská linka
Drahou kuchyni? Jen když se rozhodnete zůstat v bytě dlouho!

A co ta kuchyňská linka v názvu? Tohle je asi největší bizár, nad kterým budete kroutit hlavou hodně dlouho! V Žitavě je drtivá většina bytů bez kuchyňské linky. Každý nájemce si přinese svoji kuchyňskou linku. Jo, nekecáme. Tohle nám přišlo fakt hodně divný…

Máte dvě možnosti. Buď od začátku hledat jen byty s kuchyňskými linkami, kterých ale moc není. V inzerátech se obvykle píše zkratka EBK (Einbauküche – vestavěná kuchyňská linka). Nebo přijmete jejich pravidla a pořídíte si vlastní kuchyňskou linku. Samozřejmě to nebudou ty drahé kuchyňské linky za 300 tisíc se spotřebiči kosmických parametrů. Ale naštěstí i tohle se dá řešit dohodou a individuálně. Když si pořídíte kuchyňskou linku, můžete se dopředu dohodnout s majitelem bytu, že ji od vás po skončení nájmu odkoupí. Ale nečekejte víc než 50 % procent a buďte připraveni na důkladnou prohlídku a komentáře ke každému škrábanci. Vlastně ani ten byt s EBK není výhra. Majitel totiž může požadovat, abyste mu v Nebenkosten spláceli jeho kuchyňskou linku! Za dva roku mu zaplatíte třeba 500 Euro a až se budete stěhovat pryč, tak ji od vás odkoupí zpátky. Za maximálně 50 %. Jo, tohle je prostě pro našince divný a hlava nám to nebere. Ale ono to tady funguje tak, že byt si pronajímáte na delší dobu, takže vám investice do kuchyňský linky přijde normální. Nepředpokládá se, že se budete stěhovat už za dva roky pryč, a pak zase za dva roky pryč a že si každý dva roky pořídíte novou kuchyň… A taky se vžijte do kůže majitele bytů: buď pořídíte do každého bytu drahou kuchyňskou linku za 3 000 Euro, zvýšíte kvůli tomu nájem třeba o 100 Euro měsíčně a budete plakat, jak ji každý nájemník ničí. Pokud se vám podaří tak drahý byt pronajmout! Anebo povinnost pořídit si kuchyňskou linku přesunete na nájemce. Tohle je v Žitavě prostě jiný.

A dost už bydlení a peněz! Do Žitavy jste se přeci přestěhovali taky kvůli městu, architektuře, přírodě, parkům. Tak se příště podíváme na nějaké procházky po městě 😉

sdílet příspěvek ⇡ na ⇣

8 komentářů u „Kaltmiete, Warmmiete… A kde je kuchyň?“

    • Dobrý den. K té elektrice bych doplnila to, že v nájmu je většinou jen společná. Nájemce si musí u dodavatele uzavřít smlouvu na sebe. A když to udělá přes internet tak většinou veškerá komunikace je v klientské zóně na stránkách dodavatele u kterého uzavře smlouvu.

      Odpovědět

Napsat komentář

Poslat příteli