Weiberfastnacht, známý také jako „Wieverfastelovend“ nebo „Schwerdonnerstag“, označuje začátek hlavní fáze německého karnevalu (Fasching). I když nejde o oficiální svátek, v některých městech se v tento den téměř nepracuje a slavnosti probíhají v plném proudu.
Odkud pochází tradice Weiberfastnacht?
Kořeny této tradice sahají až do 18. století. Nejstarší zmínka pochází z roku 1729, kdy se říká, že jeptišky v klášteře sv. Mořice v Kolíně nad Rýnem odložily řeholní roucha a v běžném oblečení se pustily do veselých oslav. Postupně se z Weiberfastnacht stal den, kdy ženy symbolicky přebírají moc.
V některých oblastech je tento den také spojen s koncem masopustu a začátkem 40denního půstu před Velikonocemi. Například ve Švábsku se mu říká „Schmotziger Dunschtig“, což znamená „tučný čtvrtek“. Název odkazuje na zvyk sníst všechny tuky a neuchovatelné potraviny před obdobím půstu. Podobné pojmenování se používá i v Aachenu („Fettdonnerstag“) nebo v Saarbrückenu („Fetter Donnerstag“).
Ještě starší tradice?
Lidé v Kolíně nad Rýnem slavili již 2000 let zpátky – i tam je možná jeden z kořenů dnešních karnevalových oslav. V té době se Kolín jmenoval Colonia Claudia Ara Agrippinensium. Ve městě založeném Římany lidé slavili svátek Saturnalia, na počest boha Saturna, jako všude v Římské říši.
Poté, co císař Konstantin v roce 343 prohlásil křesťanství za státní náboženství, Saturnálie skončili. Církev rovněž nechtěla akceptovat pohanské obřady praktikované německým lidem. Aby se zabránilo úplnému zákazu oslav, církev jednoduše změnila festival tak, že rituály nebyly zaměřeny na vyhnání zlých duchů zimy, ale ďábla, největšího nepřítele křesťanství.
Jak se slaví Weiberfastnacht?
Slavnosti (letos vychází na 27 února 2025) probíhají v různých regionech trochu jinak, ale hlavním dějištěm je především Porýní. Přesně v 11:11 hodin se otevírají hospody, začíná pouliční karneval a ženy se ujímají vlády nad městy. Jednou z nejznámějších tradic je stříhání kravat mužům – jako symbol toho, že tento den patří ženám. Na oplátku za ztracenou kravatu ale mohou muži dostat polibek.
Další oblíbený zvyk je převlékání žen za tzv. „Möhnen“, což jsou v oblasti mezi Bonnem a Koblenzem stařenky v karnevalových kostýmech. Ve městech jako Kolín nad Rýnem nebo Bonn navíc ženy symbolicky „dobývají“ radnice a přebírají jejich klíče.
Weiberfastnacht je tedy svátkem plným radosti, barev a veselí, který otevírá brány velkolepému karnevalovému víkendu, jehož vrcholem je slavný Rosenmontag (Růžové pondělí). A i když tradice velí, že ženy mají hlavní slovo, muži se rozhodně nudit nebudou.
Magické číslo 11
Číslo 11 je první číslo složené z opakujících se číslic. Stejně jako mnoho čísel je s ním spojeno mnoho legend a tradic. 11. listopadu je svátek svatého Martina, který byl ve středověku začátkem postního období až do Vánoc, před kterým si lidé samozřejmě chtěli dopřát. V karnevalové tradici číslo 11 představuje rovnost „bláznů„..
Použité zdroje: ferienwiki.de